Ostrów: Porodówka wysoko w rankingu

  • 05.05.2021, 13:37 (aktualizacja 11.05.2021, 19:15)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Porodówka wysoko w rankingu
Ostrowska porodówka w „czubie” najchętniej wybieranych w Wielkopolsce przez rodzące. Ostrów wyprzedziły tylko kliniki i szpitale poznańskie, a na świat przyszło u nas prawie 2000 dzieci.

Ranking przygotowany został przez Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Poznaniu. Wielkopolski NFZ przeprowadził coroczną analizę statystyk odnotowywanych porodów, by sprawdzić jak tym razem prezentują się te liczby i gdzie najczęściej rodzą pacjentki.

– Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek – powiedziała Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W 2020 roku na 36 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentek było ponad 1,4 tys. łóżek. 52 proc. tej bazy znajduje się w subregionie poznańskim, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 19 tys. porodów.

Ostrowski szpital po raz kolejny znalazł się w ścisłej czołówce. Wyprzedziły go tylko placówki z Poznania. W Ostrowie na świat przyszło prawie 2 tys. dzieci.

- Ten sukces cieszy podwójnie. Dla nas jako organu prowadzącego szpital jest to nie tylko recenzja pracy personelu tego oddziału napisana przez pacjentki, ale w jakimś sensie także potwierdzenie zasadności prowadzonych inwestycji w służbę zdrowia – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Tylko w minionym roku powiat ostrowski przeznaczył ok. 3 mln zł na kompleksowy remont oddziału ginekologiczno-położniczego. W zamian pacjentki mają komfortowe dwuosobowe sale z klimatyzacją z nowoczesnym wyposażeniem. Dodatkowo zakupione zostały dwa nowoczesne łóżka porodowe.

Utrzymująca się wysoka ilość porodów cieszy tym bardziej, że jak wynika ze statystyk NFZ ilość porodów per saldo spada. Grudzień ubiegłego roku był miesiącem z najniższą liczbą porodów w ostatnich pięciu latach. Dziewięć miesięcy po wybuchu pandemii COVID-19 odnotowano o ok.20 proc. mniej porodów niż w analogicznym okresie rok wcześniej (w 2019).

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Monika
Monika 05.05.2021, 16:32
Ja przeżyłam tam traume 2 lata temu. Dr Sarna mi ją zafundowała. Jeszcze w życiu nie spotkałam się z takim brakiem empatii i kultury a ma 34 lata. Dopiero jak przyjechał mój mąż to zeszła z tonu. Zostałam przewieziona do poznania karetką na sygnale, gdzie w ciągu 5h przeszłam zabieg i zostałam wypisana do domu. Dodam, że w Ostrowie leżałam 4 dni bez żadnej pomocy. Dla mnie tem oddział to jedno wielkie nieporozumienie a dr Sarna powinna mieć zakaz wykonywania zawodu.

Pozostałe