Powiat Ostrowski: Zdalna pomoc terapeutyczna

  • 04.05.2021, 11:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zdalna pomoc terapeutyczna
Środowiskowy Dom Samopomocy w okresie zawieszenia działalności nie zapominał o swoich podopiecznych. Od 29 marca trwały zajęcia zdalne z terapeutami, a osoby niepełnosprawne chętnie z takiej formy korzystały.

Pandemia koronawirusa odbiła swoje piętno na każdej dziedzinie życia społecznego. Zmiany nie ominęły Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim.
- W trakcie pandemii musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości i reżimie sanitarnym. Nie chcąc tracić kontaktu z podopiecznymi ośrodek wraz z wprowadzeniem obostrzeń przeszedł w tryb pracy online – wyjaśnia Małgorzata Pieczewska p.o. dyrektora ŚDS.
Terapeuci poszczególnych pracowni określili zakres zajęć, a uczestnicy wyrazili akces do ich wykonania podczas łączeń internetowych. Zajęcia online odbywają się codziennie. Każdy uczestnik może wybrać warsztaty w pracowni, która szczególnie go interesuje.
- Jest grupa podopiecznych, która chętnie korzysta ze wszystkich proponowanych treningów. To bardzo ważne, by osoby niepełnosprawne miały możliwość ciągłej rehabilitacji społecznej i zawodowej, dzięki pracy zdalnej można tą misję kontynuować – dodaje Małorzata Pieczewska.
Osoby, które nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach online, wykonują zadania samodzielnie w domach, korzystając z wcześniej przygotowanych przez terapeutów materiałów i zestawów ćwiczeń, które są dowożone busem ŚDS.
- Pracownicy ŚDS utrzymują stały kontakt telefoniczny z uczestnikami i ich rodzinami. Na bieżąco omawiane są  potrzeby podopiecznych, w odpowiedzi na zgłaszane trudności udzielana jest konkretna pomoc, jak na przykład rozmowa telefoniczna z psychologiem czy udzielanie wskazówek dotyczących terapii. Przekazywane są na bieżąco informacje dotyczące aktualnie obowiązujących obostrzeń – informuje dyrektor ŚDS.
Zaraz po majówce podopieczni wrócą do placówki na zajęcia stacjonarne w ramach rotacyjnych grup przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Na ten moment wszyscy czekają z wytęsknieniem, ponieważ ŚDS jest drugim domem dla 80 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe