Koszykówka: Mistrzostwo coraz bliżej

• 02.05.2021, 14:27
Po trzech meczach finałowych Arged BM Slam Stal Ostrów wygrywa z Zastalem Zielona Góra 2:1.

Rywalizację o mistrzowski tytuł rewelacyjnie zaczęli gracze z Zielonej Góry. Co prawda przez pierwsze dwie kwarty ostrowianie prowadzili, ale w trzeciej odsłonie ich gra się posypała. A po 20 minutach nic nie zapowiadało, że po zmianie stron Zastal ,,odjedzie’’ niczym ekspres. Trzecią kwartę Stal rozpoczęła od trafienia Chrisa Smitha z dystansu prowadziła już 47:35. Wówczas za zdobywanie punktów w ekipie rywali zabrał się Kris Richard, który zdobył 9 punktów z rzędu, a Zastal zaliczył serię 14:0. Podopieczni Igora Milicica nie potrafili znaleźć na niego sposobu. To właśnie od pociągną swoich kolegów i Zastal z minuty na minutę grał coraz skuteczniej i zapewnił sobie wygraną.

Po porażce w pierwszym pojedynku z Zastalem Zielona Góra 75:89 kibice w Ostrowie zastanawiali się, czy drużyna odbuduje się mentalnie. Pierwszy mecz skończył się bowiem nie tylko samą przegraną, ale także sporą ilością pretensji poszczególnych graczy do siebie. Czy Igor Milicic zdoła nad tym wszystkim zapanować? Jedno było przed tym spotkaniem pewne, jeśli ostrowianie zaliczą drugą porażkę, to będzie bardzo trudno im się podnieść.

Ale tym razem kibice oglądali zespół walczący i to nie przez dwie kwarty, ale przez całe 40 minut. Stalowcy od pierwszych minut grali agresywnie. Efekt był taki, że rywale przez pierwsze osiem minut zdobyli ledwie pięć punktów. Z drugiej strony zawodnicy z Ostrowa zupełnie ,,wyczyścili’’ głowy po porażce dzień wcześniej. Z twardej obrony brały się szybkie akcie w ataku. Do tego znacząco poprawili skuteczność z dystansu – trafili 17 rzutów na 34 oddane (50 proc.) – nieznacznie przegrali tylko walkę na tablicach i to przyniosło zamierzony efekt w postaci zwycięstwa.

Gorąco było na parkiecie, ale także na ławkach rezerwowych obu ekip. Faulami niesportowymi zostali ukarani m.in. Jakub Garbacz i Rolands Freimanis, przewinienia techniczne powędrowały do trenerów Igora Milicicia oraz Żana Tabaka.

Trzeci pojedynek o mistrzostwo Polski był bardzo wyrównany, ale to gracze z Ostrowa w ostatnich pięciu minutach zachowali więcej spokoju i wypunktowali Zastal. Rywale próbowali utrzymać się w grze za pomocą rzutów z dystansu. Jednak nie mieli czystych pozycji i pudłowali. Natomiast ostrowianie bardzo dobrze w tej części spotkania zastawiali własną tablicę, więc zielonogórzanie nie mieli okazji do ponawiana swoich akcji. Ostatecznie podopieczni Igora Milicica zwyciężyli 90:81.

Dzięki tej wygranej Stal w rywalizacji z Zastalem prowadzi 2:1. Gra toczy się do czterech zwycięstw.

Wyniki:

Zastal BC Zielona Góra - Arged BM Slam Stal Ostrów 89:75 (19:23, 16:21, 24:11, 30:20)

Zastal: Kris Richard 23, Geoffrey Groselle 17, Skyler Bowlin 13, Rolands Freimanis 10, Janis Berzins 10, David Brembly 10, Krzysztof Sulima 2, Cecil Williams 2, Łukasz Koszarek 2.

Stal: Josip Sobin 14, Chris Smith 13, James Florence 13, Denzel Andersson 12, Trey Kell 10, Jakuba Garbacz 7, Mark Ogden 4, Jarosław Mokros 2, Maciej Kucharek 0.

Zastal: Geoffrey Groselle 26, Rolands Freimanis 9, Kris Richard 8, Janis Berzins 8, Łukasz Koszarek 7, Skyler Bowlin 7, David Brembly 6, Cecil Williams 0, Filip Put 0, Krzysztof Sulima 0.

Stal: Jakub Garbacz 18, Trey Kell 17, Chris Smith 16, James Florence 14, Denzel Andersson 11, Mark Ogden 6, Jarosław Mokros 3, Szymon Ryżek 2, Maciej Kucharek 0, Josip Sobin 0.

Arged BM Slam Stal Ostrów - Enea Zastal BC Zielona Góra 90:81 (22:17, 20:25, 24:17, 24:20)

Stal: Trey Kell 19, Jakub Garbacz 18, Chris Smith 18, Josip Sobin 10, Jarosław Mokros 9, Mark Ogden 9, James Florence 6, Denzel Andersson 1, Szymon Ryżek 0.

Zastal: Rolands Freimanis 16, Kris Richard 16, Geoffrey Groselle 15 (10 zb), David Brembly 11, Łukasz Koszarek 10, Skyler Bowlin 6, Janis Berzins 5, Cecil Williams 2, Krzysztof Sulima 0.