Ostrów: Więcej na wymianę pieców

  • 29.04.2021, 18:31 (aktualizacja 04.05.2021, 16:44)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Więcej na wymianę pieców
Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie zwiększając środki na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła.

Do 26 kwietnia można było składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła. W tym roku do ostrowskiego urzędu wpłynęło 379 wniosków. To dotychczasowy rekord. Na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono 1 450 000 złotych, a podczas kwietniowej sesji środki te zwiększono do 1 650 000 złotych, by jak najwięcej ,,kopciuchów” zniknęło z przestrzeni miasta. 
- Jesteśmy konsekwentni i zgodnie z zapowiedziami będziemy sukcesywnie zwiększać środki finansowe na walkę z zanieczyszczonym powietrzem w naszym mieście. Środki, które desygnujemy w budżecie są porównywalne ze środkami na ten cel o wiele większych miast. W tym roku na program dotacyjny wskazaliśmy kwotę 1 450 000 złotych, jednocześnie zapowiadając, że jeśli liczba wniosków przekroczy zabezpieczoną w budżecie wartość, zarekomendujemy zwiększenie tej kwoty - podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 
- To inwestycja w zdrowie, czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Zainteresowanie ostrowian programem nie maleje i to nas bardzo cieszy. Z naszego wsparcia skorzystały już setki ostrowian, a dzięki tej kwocie z znikną kolejne piece węglowe, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w naszym mieście. Razem możemy więcej! Czyste powietrze, wolne od smogu, pyłów i śmieci spalanych w tradycyjnych piecach to nasze priorytety - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 
Nabór wniosków na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania w 2021 roku został zakończony. Spośród 379 wniosków, 256 zostało złożonych osobiście, 110 przez ePUAP, 13 pocztą tradycyjną. W wyniku wycofania 15 wniosków oraz 1 wniosku, który wpłynął przed terminem do rozpatrzenia pozostało 363.  
Właściciele domów jednorodzinnych najwięcej wniosków złożyli na dofinansowanie wymiany starego pieca na ogrzewanie gazowe - aż 272 wnioski. 17 wniosków dotyczyło podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, 16 - wymiany na pompę ciepła, a 5 na ogrzewanie elektryczne. To w sumie 310 wniosków.
Zarządcy, właściciele i najemcy budynków wielolokalowych złożyli w miejskim urzędzie 53 wnioski: 31 na ogrzewanie gazowe, 19 na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, 2 na ogrzewanie elektryczne. To razem 303 wnioski dotyczące wymiany ,,kopciucha” na ogrzewanie gazowe, 36 na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, 17 na pompy ciepła, a 7 na ogrzewanie elektryczne. Obecnie trwa ich weryfikacja oraz uzupełnienie braków formalnych. 
W tegorocznej edycji złożono rekordową liczbę wniosków na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła - 363. 352. Dla porównania, w ubiegłorocznej złożono ich 352, a dwa lata temu 246.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe