Ostrów: Ostrów wyróżniony w konkursie ,,Innowacyjny Samorząd 2021"

  • 20.04.2021, 15:23
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów wyróżniony w konkursie ,,Innowacyjny Samorząd 2021"
Ostrów Wielkopolski został wyróżniony w konkursie Polskiej Agencji Prasowej ,,Innowacyjny Samorząd 2021". Spośród niemal 400 zgłoszonych projektów, doceniono między innymi ostrowskie Muzeum 3D, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

W tym roku 226 samorządów z całego kraju zgłosiło do konkursu 396 projektów. Przyznano 17 nagród i 48 wyróżnień w pięciu kategoriach konkursowych – miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty. Wśród wyróżnionych w kategorii gminy miejskie znalazło się właśnie ostrowskie Muzeum 3D.

- Doceniono nasze Muzeum 3D, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Otworzyliśmy je w 2018 roku, a ono wciąż wzbudza ogólnopolskie zainteresowanie. To nasz ostrowski wehikuł czasu. Zwiedzający tę ekspozycję mogą odbyć spacer starymi ulicami naszego miasta, zobaczyć ówczesne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma. Zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami muzea nadal pozostają zamknięte. Jednak mam nadzieję, że już wkrótce ponownie spotkamy się na dawnych ulicach naszego miasta w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Obok Ostrowa Wielkopolskiego, w kategorii gminy miejskie, wyróżniono także Biłgoraj, Kielce, Konin, Mińsk Mazowiecki, Mrągowo, Otwock, Pruszcz Gdański, Siemiatycze. Natomiast nagrody przyznane zostały 1, 2 i 3 miejsce - Dąbrowie Górniczej, Podkowie Leśnej oraz Ełkowi.

Najważniejszymi kryteriami oceny były nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań oraz potencjał do zainspirowania innych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania podobnych kreatywnych działań.

W niezwykłej przestrzeni ostrowskiego Muzeum 3D odnaleźć można m.in. rekonstrukcje dawnych miejsc naszego miasta z początku XX wieku, obejrzeć projekcje filmowe, odwiedzić dawny zakład fryzjerski czy wirtualnie przymierzyć stroje z epoki. Muzeum to połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnie stylizowanymi miejscami z epoki. W aranżacji wnętrza odwzorowano ówczesny charakter miejskich ulic, sklepów, zakładów rzemieślniczych, starego kina, kawiarni.

Jest to pierwszy tego typu obiekt w Ostrowie Wielkopolskim. Władze miasta dostrzegły fakt, że tradycyjne muzeum oferujące wyłącznie eksponaty muzealne nie jest już miejscem atrakcyjnym dla zwiedzających. Poprzez zastosowanie nowych technologii starano się ożywić muzeum, sprawić, by było miejscem atrakcyjnym, kreatywnym i pozytywnie oddziałującym na otoczenie. Konwencja muzeum łączy nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją, przez co zwiedzający mogą przenieść się do Ostrowa Wielkopolskiego z przeszłości. Muzeum 3D w znakomitej i atrakcyjnej formie przybliża zarówno ostrowianom, jak i odwiedzającym miasto – jego tradycje, historyczne miejsca, pamiątki, a także odniesienia do przeszłości sprzed ponad 100 lat.

W przestrzeni Muzeum 3D znaleźć można m.in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcje filmowe, ekskluzywne fotografie. Wystawa muzealna urządzona jest w stylu dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Znajdują się tu ikonografie dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych i oryginalne obiekty zabytkowe stanowiące zbiory Muzeum, m.in. ekspres do kawy, kasa, stolik kawiarniany, krzesła. W tle brzmią dźwięki „starego” Ostrowa – gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku. W muzeum zastosowano nowoczesne technologie. Przy pomocy gogli zwiedzający mogą przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Cała ekspozycja wypełniona jest stanowiskami multimedialnymi, są one jednak subtelnie ukryte. Muzeum w swojej ofercie ma także „Wirtualny Spacer”.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe