Ostrów: Senator Łukasz Mikołajczyk w Meksyku

  • 02.05.2017, 11:04
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Senator Łukasz Mikołajczyk w Meksyku
Od odwiedzenia parafii pallotyńskiej prowadzonej przez polskich księży w miejscowości Tenango del Aire rozpoczęła się wizyta dyplomatyczna senatora Łukasza Mikołajczyka w Meksyku.
- To dla mnie ogromne wyróżnienie, że jako przewodniczący Senackiej Grupy Polsko – Meksykańskiej wspólnie z parą prezydencką i parlamentarzystami mogłem brać udział w tej wizycie. Ponadto uczestniczyłem w uroczystej sesji w meksykańskim Senacie oraz mogłem zainaugurować otwarcie wystawy zatytułowanej „Polska. Kraj Światowego Dziedzictwa UNESCO” – przyznał senator RP Łukasz Mikołajczyk. Po uroczystym powitaniu polskiego prezydenta przez prezydenta Enrique Peña Nieto odbyło się podpisanie umów gospodarczych między Polską a Meksykiem. Wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. W deklaracji zatytułowanej „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” prezydenci obu państw wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. W Ambasadzie RP w Meksyku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przedstawicielom polonii. Miałem również możliwość odwiedzić Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe. Głównym celem wizyty w Meksyku było wspieranie polskiego biznesu, polskiej gospodarki, polskich firm, które mogą się otworzyć na rynek meksykański i mogą na ten rynek wejść. - Poza rynkiem unijnym eksport jest trudniejszy, ponieważ są to rynki bardziej ryzykowne, ale zarazem ogromne, na których bardzo wiele państw dynamicznie się rozwija i na których warto zainwestować. W związku z tym cieszę się, że mogłem wziąć udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz zakończeniu Forum Gospodarczego Polska – Meksyk – powiedział senator Mikołajczyk. Biuro będzie służyło polskim przedsiębiorcom, którzy będą chcieli inwestować w Meksyku, ale też przedsiębiorcom meksykańskim, którzy będą chcieli uzyskać informacje o Polsce i o możliwościach inwestowania w naszym kraju. To jedna z 70 placówek tego typu, jakie mają być otwarte do 2019 roku na całym świecie. To pierwsza oficjalna wizyta polskiej głowy państwa w tym kraju. Prezydenci Meksyku byli zaś w Polsce dwukrotnie: w 1963 roku oficjalną wizytę złożył Adolfo Lopez Mateosa, a w 2004 roku państwową wizytę - Vincente Fox. W 2018 roku przypada 90. rocznica nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe