Ostrów: ,,Kadry Komedy" w Senacie RP

  • 15.04.2021, 17:31
  • Ryszard Binczak
 Ostrów: ,,Kadry Komedy" w Senacie RP
„Kadry Komedy” - unikalne, wyjątkowe fotografie Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zostały zaprezentowane w spektakularnym formacie na wystawie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ekspozycja to jeden z elementów jubileuszowego X Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim oraz 90. rocznicy urodzin muzyka jazzowego, którą będziemy obchodzić już 27 kwietnia.
- Ostrów niezaprzeczalnie jest miastem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. To w końcu tu zainteresował się muzyką i to tu narodził się jego jazz. Tym bardziej z radością wzięłam udział w wernisażu wyjątkowej wystawy ,,Kadry Komedy" w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Beata Klimek , prezydent Ostrowa.
Wernisaż oficjalnie otworzył Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. Fotografie Komedy zostały zaprezentowane w Senacie z inicjatywy Ewy Mateckiej, senator RP. Wyjątkową ekspozycję przygotowało Ostrowskie Centrum Kultury. Ostrów Wielkopolski objął „Kadry Komedy” swoim patronatem.
- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach uczcić wybitnego twórcę jazzowego, Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.
Ostrów Wielkopolski bardzo szanuje i z wielką pieczołowitością pielęgnuje pamięć o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. W ramach Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda przyznawana jest nagroda za muzykę filmową, bo tu filmy nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim się ich słucha.
- Wielkie osobowości twórcze, tej rangi jak Krzysztof Komeda, zostawiają bezcenne ślady swojej bytności w każdym miejscu, w którym się znajdują - zaprosiła na wernisaż senator Ewa Matecka, ostrowianka – Dlaczego Ostrów Wielkopolski? Otóż Ostrów jest miastem wspaniałym do życia i z pewnością wiedział już o tym Krzysztof Komeda Trzciński. To tam zaczął się jego jazz, tam został odkryty jego talent. Ostrów otworzył mu okno na cały świat.

Komeda pozostawił w Ostrowie wiele swoich śladów. Na cześć artysty organizowany jest nie tylko festiwal filmowy. Przy ostrowskim dworcu kolejowym powstał mural, który na 90. rocznicę urodzin zostanie odświeżony o neonową oprawę. Od kilku tygodni na trasie Ostrów Wielkopolski – Poznań jeździ pociąg, który z okazji jego urodzin otrzymał imię Komeda. Już wkrótce wydany zostanie miejski przewodnik śladami kompozytora i jego muzyki. Wystawa to kolejny element upowszechniania twórczości artysty.
- Obecność wystawy w Senacie RP to wielkie wyróżnienie dla Komedy, ale także dla polskiego jazzu, którego on jest symbolem, ikoną i skarbem - skarbem kultury narodowej – dodał Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Wystawa będzie dostępna również w Ostrowskim Centrum Kultury podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego.
- W roku 90. rocznicy urodzin jazzmana często zastanawiam się nad tym, jaki był Ostrów Krzysztofa Komedy? Którędy chodził do szkoły i kogo wtedy spotykał. Czy chodził na Miejski Basen Kąpielowy, albo do tyle co wyremontowanego Teatru Miejskiego, już wówczas marząc skrycie o występach na scenie? Ile jeszcze znakomitego jazzu zagrałby i jaką wspaniałą muzykę do kolejnych filmów wybitnych reżyserów Hollywood skomponowałby Komeda, gdyby nie feralne wydarzenia w Los Angeles? Na te i wiele innych pytań nie znajdziemy już odpowiedzi. Jedno jednak jest pewne. Ostrów Komedy o Komedzie pamięta – podkreśla prezydent Beata Klimek.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe