Powiat Ostrowski: Świetlica w każdej miejscowości

  • 13.04.2021, 15:36
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Świetlica w każdej miejscowości
Mimo pandemii, trwają prace przy budowie i modernizacji dwóch świetlic w Gminie Ostrów Wielkopolski: w Michałkowie i Młynowie. To jedne z najmniejszych miejscowości na terenie gminy Ostrów Wielkopolski i jednocześnie ostatnie, w których nie ma świetlicy z prawdziwego zdarzenia.

W Michałkowie mieszka obecnie około 130. mieszkańców, a w Młynowie jeszcze mniej, bo około 100. Po budowach dużych obiektów, przyszła pora na te najmniejsze, ale równie potrzebne świetlice wiejskie.

- W gminie Ostrów Wielkopolski jest 35 miejscowości i prawie wszystkie – z wyjątkiem Zacharzewa – mają swoje świetlice. Nie wszystkie z nich spełniały dzisiejsze standardy. W Młynowie funkcjonowała bardzo mała świetlica, bez węzła sanitarnego i kuchni. Z kolei w Michałkowie była kiedyś stara świetlica, która jednak musiała zostać rozebrana. Obecnie funkcjonuje tam mała, tymczasowa świetlica z tzw. płyty obornickiej, a na miejscu starej, budujemy nową świetlicę. Obiekt ma być gotowy do 30 września, a koszt budowy wynosi prawie 1 milion złotych – mówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów.

Obiekt w Michałkowie powstaje w tym samym miejscu, co poprzednia świetlica, ale to zupełnie nowy budynek. Nowa świetlica będzie miała nieco ponad 211 m 2 i będzie budynkiem jednokondygnacyjnym, bez piwnicy, z dachem dwuspadowym. Mimo sezonu zimowego i obostrzeń pandemicznych, prace budowlane trwają cały czas, bo obiekt ma być gotowy do końca września. Obecnie, gotowe są fundamenty i rozpoczęto budowę ścian.

 

Z kolei obiekt w Młynowie to rozbudowa istniejącej w tym miejscu, starej świetlicy wiejskiej. To było jednak małe, niefunkcjonalne pomieszczenie, bez zaplecza kuchennego i sanitarnego. Obecny plan robót zakłada budowę aneksu kuchennego, dodatkowych pomieszczeń kuchennych oraz łazienki i sanitariatów. Do starej części zostanie również dobudowana nowa część użytkowa o powierzchni ponad 80 m 2. Po przebudowie, powierzchnia użytkowa całości będzie wynosić 142 m2. Całość zostanie pokryta nowym dachem i zaopatrzona w nowe instalacje: kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, centralnego ogrzewania i wentylacyjna oraz elektryczną. Świetlica ma być gotowa do końca czerwca bieżącego roku.

- Świetlice są potrzebne również w małych wsiach. To centra aktywności dla lokalnych społeczności. To miejsca spotkań, które obecnie z powodów epidemicznych są wstrzymane, ale w końcu przyjdzie czas ich ponownego uruchomienia. Myślę, że ludzie są już spragnieni takich spotkań i również nowe sale będą cieszyć dużym powodzeniem – podsumowuje wójt Piotr Kuroszczyk.

JW

Fot. Jarosław Wardawy

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe