Powiat Ostrowski: Spawacze będą jeszcze bardziej poszukiwani

  • 13.04.2021, 15:54 (aktualizacja 16.04.2021, 12:08)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Spawacze będą jeszcze bardziej poszukiwani
Na nowoczesnej, sterowanej numerycznie wycinarce plazmowej do cięcia blach mogą się kształcić uczniowie w pracowni spawalniczej Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie. Urządzenie zakupione z funduszy unijnych właśnie trafiło do szkoły.

Powstała wraz z wybudowaniem CKP pracownia spawalnicza to jedno z najnowocześniejszych miejsc do nauki tego zawodu w regionie.

 

-Ten zestaw pomocy dydaktycznych zakupiono w celu poszerzenia zakresu kształcenia zawodowego uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych o zagadnienia projektowania i automatyzacji procesów spawalniczych – powiedział Marek Wojtasz, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, w ramach którego funkcjonuje CKP.

 

Wyposażenie pracowni spawalniczej to nie jedyny ostatnio nabytek. Pobliska szkolna pracownia komputerowa wzbogaciła się także o 10 laptopów inżynierskich. Inwestycja w tę dziedzinę to dostęp do wiedzy i umiejętności dla wielu grup zawodowych związanych z nowoczesną obróbką metali: spawaczom, ślusarzom, mechanikom, monterom maszyn i urządzeń oraz technikom mechanikom.

 

Nowa wycinarka współpracuje z systemem komputerowym. Pozwala to na precyzyjne programowanie bardzo skomplikowanych pod względem kształtów elementów. Dodatkowo urządzenie jest bardzo ekonomiczne. Tak bowiem dopasowuje wycinane kształty, a by ilość odpadów była niewielka.

 

-Jesteśmy regionem, w którym firmy specjalizują się w obróbce metali, od małych elementów po kolejowe wagony. Dlatego tak ważne jest, by nasze szkoły zawodowe nieustannie się modernizowały, żeby nie odbiegły pod względem technologicznym od tego, co uczniowie spotkają w życiu zawodowym. Dzięki takim pracowniom młodzi ludzie nabywają umiejętności, które są kluczowym atutem na rynku pracy – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

 

Powiat Ostrowski wspomaga w tym szkoły korzystając z finansowego wsparcia Unii Europejskiej. W ramach programu „Be Inn - Kształcenie zawodowe w powiecie ostrowskim oparte o Innowacje” kupujemy nowoczesne pomoce dydaktyczne, wdrażamy do nowych technologii 16 nauczycieli i podnosimy kompetencje zawodowe poprzez dodatkowe szkolenia i staże 185 uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Całkowita wartość projektu wynosi 1 842 418,26 zł, z tego 1 658 176,43 zł pochodzi ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Uczniowie doskonale wiedzą, co im przewagę na rynku pracy. Przejawia się to chociażby w zainteresowaniu kursami spawalniczymi. Pierwsza grupa otrzymała stosowne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w tym książeczki spawacza Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, zdobyte w kursach w ramach zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez Powiat Ostrowski już w 2018 r. A w kolejce o uzyskanie takich umiejętności czeka kolejna grupa kilkuset uczniów. Nowy plazmowy ,,ploter’’ z pewnością to zainteresowanie podtrzyma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe