Powiat Ostrowski: Sukces w świecie mody

  • 09.04.2021, 17:35
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Sukces w świecie mody
Zuzanna Russek, uczennica Zespołu Szkół Usługowych zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Krawców i Projektantów „Mała Pętelka”. W swoim dziele odważnie połączyła polski folklor z japońską technika ręcznego barwienia.

XXVII edycja ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby „Mała Pętelka” jest zawsze dużym wyzwaniem dla uczestników. Tym razem kanwą do kolekcji były tematy: „Elementy sztuki ludowej w projektowaniu ubioru i fryzur z wykorzystaniem rękodzieła oraz technik tradycyjnych” oraz  „Formy dynamiczne w projektowaniu ubioru i fryzur”. Konkursowe jury przyznało I miejsce w kategorii ubiór użytkowy uczennicy klasy 2tcg Zuzannie Russek, za kolekcję pt. Na końcu świata lecz tuż obok.
Zuzanna Russek swoje projekty tworzyła z myślą połączenia dwóch odrębnych od siebie krajów. Scalenie kultury ludowej Słowian oraz kultury ludowej kraju kwitnącej wiśni okazało się  niebanalnym sposobem na uzyskanie finezyjnej formy. Zdobnictwo, pochodzące z mody folkowej - najbardziej rozpoznawalnej w Polsce oraz tradycyjna japońska technika barwienia tkanin we wzory znana od VIII wieku – shibori stały się inspiracją do powstania nagrodzonej kolekcji. Projektantka stworzyła własnoręcznie niepowtarzalny wzór na tkaninie poprzez składanie i wiązanie. Dodała motywy słowiańskiego haftu, uzyskując w ten sposób kompozycję niezwykle urokliwą, płynnie zacierającą kulturowe granice.
- Ponownie udowadniamy, że Zespół Szkół Usługowych to szkoła dla ludzi z pasją. Bardzo zależało nam, aby reaktywować zawód technika przemysłu mody. Dopięliśmy swego i są tego efekty -  mówi dyrektor ZSU, Dariusz Kaczmarek.
Jak podkreśla dyrektor „ostrowskiej usługówki” w klasach mody kształcą się osoby, które wiążą swoją przyszłość właśnie z tą dziedziną. Są świadome swojej pasji i dlatego potrafią zdefiniować swoje indywidualne, bardzo ambitne cele, aby stać się kimś wyjątkowym w wybranym przez siebie zawodzie. To właśnie ci uczniowie tworzą kreacje, doceniane za wyczucie smaku i proporcji, w umiejętny sposób łączą detale, bawią się zarówno kolorem jak i fakturą.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe