Powiat Ostrowski: Rodzić rodzinnie

  • 01.04.2021, 15:04
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Rodzić rodzinnie
Prawie pół tysiąca dzieci przyszło na świat w ostrowskim szpitalu od początku 2021 roku. W ostrowskiej lecznicy bezpośrednio towarzyszyć mogą tatusiowie, bo normalnie odbywają się tutaj porody rodzinne.

Od lat ostrowska ,,porodówka’’ należy do najchętniej wybieranych przez pacjentki w regionie.

- To był jeden z powodów podjęcia przez nas decyzji o kompleksowej modernizacji oddziału i stworzeniu tutaj warunków na miarę XXI wieku i oczekiwań osób czekających na narodzenie dziecka – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski. - Kwotę ok. 3 mln zł na ten cel przeznaczyła zgodnie cała Rada Powiatu.

Nowy oddział z kameralnymi pokojami nowoczesnym wyposażeniem funkcjonuje od lipca 2020 roku.

-Mamy rozwiązania, jakimi inni nie mogą się pochwalić. M.in. salę intensywnego nadzoru pooperacyjnego z prawdziwego zdarzenia, nowoczesny system nadzoru nad pacjentką jeśli chodzi o monitorowanie ciąż zagrożonych, pokoje wyposażone w węzły sanitarne oraz klimatyzację – wyliczał podczas otwarcia kierownik oddziału dr Tomasz Gostomczyk.

Rocznie na ginekologię trafia ok. 4,5 tys. pacjentek, u których wykonywanych jest 1,5 tys. operacji oraz tyle samo drobnych zabiegów ginekologicznych związanych z poronieniami, krwawieniami oraz rozpoznaniami onkologicznymi. Coraz częściej trafiają tutaj pacjentki także z innych województw.

Te najbardziej radosne i oczekiwane wizyty pacjentek wiążą się z narodzinami dzieci. Mimo pandemii dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego personelu oddział cały czas pracuje normalnie.

-Tylko w marcu 2021 przyszło u nas na świat ponad 150. Dzieci. W tym ważnym momencie dla rodzącej może towarzyszyć wskazany przez nią partner. Porody rodzinne odbywają się u nas cały czas – powiedziała Anita Świątek, położna oddziałowa.

Jedynym warunkiem udziału jest wykonanie przez ojca bezpłatnego testu na miejscu w szpitalu. Po około półgodzinie otrzymuje on wynik i jeśli jest negatywny może towarzyszyć rodzącej.

Z myślą o komforcie, ale również bezpieczeństwie rodzących zakupiono na ostrowską ginekologię także dwa łóżka porodowe nowej generacji.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe