Ostrów: Trwa montaż instalacji w suszarni osadów ściekowych

  • 29.03.2021, 15:20
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Trwa montaż instalacji w suszarni osadów ściekowych
Suszarnia osadów ściekowych w Rąbczynie już stoi. Teraz trwa kluczowy moment inwestycji – montaż instalacji.

Zadanie jest realizowane przez WODKAN – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. Wartość inwestycji to 17 mln złotych, z czego blisko 9 mln złotych to dofinansowanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

- Realizacja tej inwestycji da nam kolejną ścieżkę w zagospodarowaniu komunalnych osadów ściekowych. Obecnie rynek odpadowy stał się bardzo trudnym i drogim dla wytwórców odpadów, jednakże możliwość zastosowania różnych sposobów zagospodarowania odpadów komunalnych osadów ściekowych powinno ułatwić spółce działania w tym obszarze - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W hali o wymiarach 25 x 14 m z płyt warstwowych trwa aktualnie montaż instalacji suszenia osadów ściekowych. Suszarnia taśmowa działająca w oparciu o pompy ciepła składa się z dwóch ciągów technologicznych pracujących 24h/d, a proces suszenia odbywa się w niskiej temperaturze, z wykorzystaniem suchego powietrza krążącego w obiegu zamkniętym wewnątrz urządzenia. Obie linie suszarnicze mają łączną nominalną wydajność 24 tony odparowanej wody na dobę.

- Suszarnie działające w oparciu o pompy ciepła mogą poszczycić się około trzykrotnie niższym zużyciem energii niż suszarnie termiczne średnio i wysokotemperaturowe. Energia elektryczna do zasilania suszarni będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest biogaz produkowany na oczyszczalni ścieków, który w wyniku spalania w kogeneracji przetwarzany jest na ciepło i energię elektryczną. Docelowo planuję się budowę farmy fotowoltaicznej, z której energia elektryczna zasili montowaną suszarnię osadów. Do głównych zalet suszarni należy zaliczyć energooszczędność, brak emisji odorów, trwałość – zaznacza Marek Karolczak, prezes spółki Wodkan.

Osad po wysuszeniu do poziomu minimum 90 % suchej masy będzie można zagospodarować na kilka sposobów m.in. przekazać do cementowni, czy też do elektrociepłowni na paliwa alternatywne.

Producentem montowanych energooszczędnych, niskotemperaturowych suszarni jest chińska firma SHINCCI, która posiada w swoim doświadczeniu ponad tysiąc sprzedanych suszarni osadów ściekowych dla ponad trzydziestu branż przemysłu, posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w branży oraz ponad sześćdziesiąt patentów. Jest dostawcą największych na świecie suszarni bazujących na pompach ciepła. Dostawą, montażem i uruchomieniem suszarni zajmuje się polska firma Techfinn, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest firma IDS-Bud S.A. mająca ogromne doświadczenie w kompleksowej realizacji inwestycji.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe