Powiat Ostrowski: Żłobek jak marzenie

  • 12.03.2021, 09:42
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Żłobek jak marzenie
Prace przy budowie pierwszego gminnego żłobka w Gorzycach Wielkich dobiegają końca. Teren wokół placówki jest już gotowy. Trwa montaż placu zabaw dla maluszków.

Wewnątrz budynku dobiega końca zakładanie wykładzin, stolarki drzwiowej oraz montaż armatury łazienkowej. Gotowa jest już kuchnia oraz całe zaplecze magazynowe wraz z wyposażeniem. W kolejce czeka wyposażenie, które już dotarło do żłobka. Przy każdej sali znajduje się łazienka, szatnia oraz magazyn. Duże okna zapewnią nie tylko dostęp naturalnego światła do pomieszczeń, ale także pozwolą swobodnie obserwować dzieciom otaczający je świat. Sale dzieci znajdują się od strony południowej. Główne wejście do żłobka znajduje się od strony wschodniej. W pobliżu jest plac zabaw dla dzieci, pozostałe pomieszczenia m.in.: kuchnia, sekretariat, zaplecze gospodarcze, gabinet dyrektora znajdują się od strony północnej.

Zewnętrzne ściany w kolorach tęczy przyciągają wzrok. Specjalnie z myślą o najmłodszych z każdej sali zrobione jest wyjście na taras, jest zarówno część zadaszona jak i odkryta. Cały teren dla bezpieczeństwa dzieci został ogrodzony. Budynek usytuowany jest z dala od ulicznego ruchu, co niewątpliwie jest dziś ogromną zaletą tego typu instytucji.

- Cały budynek robi ogromne wrażenie. To bardzo nowoczesna i przestronna inwestycja, na miarę XXI wieku. Bez wątpienia oświatowa wizytówka w gminie Ostrów Wielkopolski. Placówka rusza od maja tego roku. Do poniedziałku, 15 marca trwała rekrutacja dzieci do placówki. Żłobek przyjmował dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat - mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski.

Dyrektorem żłobka została 37 -letnia Monika Jurasik. Od 13 lat nauczyciel wychowania przedszkolnego. Z wykształcenia pedagog wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego, nauczyciel wspomagający pracę z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi, koordynator i pomysłodawca wielu programów edukacyjnych.

 

Przypomnijmy.

Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała na budowę i funkcjonowanie placówki rekordową w historii samorządu dotację w wysokości prawie 6 mln złotych.

Pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: środków unijnych oraz rządowego programu Maluch +. W pierwszym przypadku, pieniądze pozyskano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła bagatela ponad 3 mln 406 tysięcy złotych. Część środków wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe