Ostrów: Międzynarodowy sukces Agaty

  • 01.03.2021, 13:51
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Międzynarodowy sukces Agaty
Agata Gawrońska, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim dobyła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „I KYOTO INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION”. Młoda skrzypaczka zgłębia tajniki gry na skrzypcach pod kierunkiem Izabeli Garyantesiewicz.

Mimo trudnych, pandemicznych okoliczności, uczniowie ZSM intensywnie pracują, a nawet osiągają międzynarodowe sukcesy. Tym razem rywalizacja odbyła się w formule on-line, a jury konkursowe oceniało przesłane nagrania uczestników.
Agata rywalizowała z muzykami z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Ukrainy, Słowenii, Rosji, Kazachstanu, Tajlandii, Taiwanu, Chin, Korei Południowej, USA i Australii. Uzyskała 96 na 100 możliwych pkt. oraz wiele entuzjastycznych komentarzy jury. Podziękowania należą się również Oliwii Mądry, która wykonywała partię akompaniamentu na konkursowym nagraniu.
Agata Gawrońska to jeden z talentów gry na skrzypach ze szkoły muzycznej. Już po kilku miesiącach nauki gry na tym instrumencie zaczęła zdobywać liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach skrzypcowych. W styczniu 2017 r. otrzymała tytuł wicemistrza „Wiolinka” w VIII Szkolnym Konkursie Skrzypcowym organizowanym przez Zespół Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Rok później, biorąc udział w tym samym konkursie, została mistrzem „Wiolinka”. W kwietniu 2017 r. zdobyła wyróżnienie podczas VIII Włocławskich Spotkań Skrzypcowych „Tańce Świata”, a także nagrodę dla najmłodszego uczestnika. Był to konkurs ogólnopolski. Kolejny znaczący sukces to III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie. Nagrodę z rąk jurorów, profesorów Akademii Muzycznych i wybitnych pedagogów odebrała podczas koncertu laureatów na Zamku Królewskim w Warszawie. Dodatkową trudnością było to, że Agata konkurowała z drugoklasistami podczas wszystkich konkursów.
Kolejne lata nauki zaowocowały licznymi nagrodami na konkursach międzyszkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych: Dyplomem Supermistrza w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym: „I pierwszak może być mistrzem” (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 4 w Warszawie, listopad 2017). Laureata VIII Międzyszkolnego Konkursu „Małego Skrzypka” (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Lesznie, luty 2018). Laureata Międzynarodowego Konkursu w ramach Festiwalu Presto (Zduńska Wola, maj 2018). II nagrodą w II Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych (Zbąszyń, czerwiec 2018). II miejscem w III Ogólnopolskim Konkursie „Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej”, (Sucha Beskidzka, luty 2019). IV miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym (Toruń, marzec 2019). II nagrodą w III Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych (Zbąszyń, czerwiec 2019). II nagrodą w VII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym im. Piotra Janowskiego (Grudziądz, grudzień 2019). II miejscem w IV Ogólnopolskim Konkursie „Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej”, (Sucha Beskidzka, luty 2020). I nagrodą w 11 International Music Competition, Belgrad, Serbia (czerwiec 2020)
Za osiągnięcia artystyczne dwukrotnie otrzymała od starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego Nagrodę „Złotego Wiolinka” (rok 2018, 2019). Agata bierze również czynny udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych polskich skrzypków.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe