Powiat Ostrowski: Powiat wsparł monografię

  • 27.02.2021, 14:06
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Powiat wsparł monografię
Przy wsparciu finansowym budżetu Powiatu Ostrowskiego ukazała się książka „Dzieje Świeligowa’’, której autorem jest Roman Niklewicz.

Ta obszerna publikacja traktuje zarówno o dziejach miejscowości, jak i jest kroniką czasów współczesnych.
- To jedna z tych publikacji niekomercyjnych, które wpisują się w budowę tożsamości lokalnej. Z prośbą o wsparcie finansowe w wydaniu zwrócił się do nas Roman Nyklewicz. To mieszkaniec Świeligowa znany ze swojej działalności bibliotekarskiej, ale także autor ciekawej publikacji o Mirosławie Fericu, pochodzącym z Ostrowa lotniku członku legendarnego dywizjonu 303. Pan Roman przez wiele lat zbierał wszystko, co związane było z jego miejscowością. Byłem zbudowany jego skrupulatnością oraz tym jak bardzo był zdeterminowany, żeby te książkę wydać. Dlatego zdecydowaliśmy się udzielić wsparcia finansowego – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.
Monografii Świeligowa nie powstydziłyby się duże większe miejscowości. Całość zebranego materiału mieści się na 480 stronach książki wydanej w sztywnej oprawie. Autor zaproponował rozdziały poświęcone historii Świeligowa, losom miejscowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku, przejawom życia społecznego i gospodarczego mieszkańców Świeligowa, środowisku przyrodniczemu. Bardzo ciekawy jest fragment zatytułowany rozmowy z mieszkańcami, w której znajdziemy nie tylko ważne fakty z życia mieszkańców, ale także zachowany język, wiele sformułowań gwarowych charakterystycznych dla regionu. Nie zabrakło wspomnień  ludzi, którzy odeszli. Całość wzbogacają zdjęcia. Książkę wydało wydawnictwo Republika Ostrowska.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe