Ostrów: Duże zainteresowanie i korzystne oferty

  • 23.02.2021, 11:38
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Duże zainteresowanie i korzystne oferty
Ostrowski Ekspres Inwestycyjny rozpędził się na dobre. Miasto rozstrzyga kolejne przetargi, podpisywane są umowy z wykonawcami inwestycji. W przypadku Domu Dziennego przy ulicy Raszkowskiej ruszyły już prace modernizacyjne.

Miejskie przetargi związane z Ostrowskim Ekspresem Inwestycyjnym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem firm budowlanych – a co najważniejsze, są to firmy lokalne. Ich duża liczba ma wpływ na wysokość składanych ofert.

 

Ostrów Wielkopolski wykorzystuje środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest pierwszym miastem w Polsce poniżej 100 tysięcy mieszkańców, które pozyskało bardzo korzystnie oprocentowane i rozłożone w czasie zwrotne finansowanie na ważne miejskie inwestycje.

- W bardzo dobrym momencie pozyskaliśmy atrakcyjne wsparcie na realizację zadań, których oczekują ostrowianie. Pokazują to zakończone już przetargi – bardzo cieszy mnie fakt, że zgłasza się do nich wiele podmiotów i są to głównie firmy lokalne i regionalne, a w dotychczas zakończonych wygrały te ostrowskie. To pomoże im przetrwać kryzys, rozwijać się i zapewnić dochody zatrudnionym w nich naszym mieszkańcom. Duże zainteresowanie przetargami ma również wpływ na składane oferty - są one dużo niższe, niż wstępnie zakładane. Dzięki tym oszczędnościom niektóre inwestycje naszego Ekspresu będą mogły być wykonane w większym zakresie, niż to wcześniej zaplanowaliśmy. To znakomita informacja – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Rośnie nowe miejsce dla seniorów

Ruszyła modernizacja pomieszczeń w budynku Domu Katechetycznego przy ul. Raszkowskiej 39. Na parterze obiektu powstanie Dzienny Dom Seniora.

- Cudowne miejsce dla ostrowskich seniorów w naszym mieście już rośnie . Trwa modernizacja pomieszczeń w budynku Domu Katechetycznego przy ulicy Raszkowskiej. Właśnie w tym miejscu powstaje dzienny dom dla naszych najstarszych mieszkańców. Chcemy, by znaleźli tu opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną i fizjoterapeutyczną, ale także miło spędzali czas – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego z Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie prowadzone są prace rozbiórkowe, a ściany przygotowywane są pod wymianę sieci: wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej. Dodatkowo zmodernizowana zostanie wentylacja oraz wymieniona stolarka zarówno drzwiowa, jak i okienna.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Powstanie tu rampa z platformą, która będzie ten dostęp umożliwiać. Pojawią się także usprawnienia dla osób niedowidzących. Będą to oznakowania wewnątrz budynku, które zostaną wykonane także w alfabecie Braille’a, a także kontrastujące kolory, które mają ułatwiać orientację w przestrzeni. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych zostanie zastosowane oświetlenie uruchamiane przez czujniki ruchu.

Seniorzy będą mieli do dyspozycji jadalnię z funkcją sali spotkań, salę aktywności wyposażoną w sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenie klubowe z biblioteczką, sprzętem RTV, szatnię, pomieszczenie do terapii indywidualnej, do odpoczynku z miejscami do leżenia, pokój opieki pielęgniarskiej, łazienkę przystosowaną do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami oraz dwie toalety z prysznicami, pomieszczenie kuchenne umożliwiające podgrzanie posiłków oraz pomieszczenie dla pracowników.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki współpracy z ostrowską Parafią pw. Św. Antoniego Padewskiego i jej proboszczem, księdzem prałatem Witoldem Szalą. Parter budynku zostanie udostępniony Miastu w ramach umowy bezpłatnego użyczenia.

Termin zakończenia prac zaplanowano na grudzień 2021 roku.

 

Dwa nowe przedszkola – umowy podpisane

 

Pierwszy z nowoczesnych i ekologicznych obiektów stanie przy ulicy Staroprzygodzkiej. Dla niemal 300 przedszkolaków rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się właśnie tam.

W przetargu wzięło udział 12 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło ostrowsko – ostrowskie konsorcjum NAT-BUD Zbigniewa Wargi oraz FHU. BIO-KLIM Adama Jańcika. Zadanie to zostanie zrealizowane w formule „Zaprojektuj – wybuduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czerwiec 2022 roku.

- 12-oddziałowe przedszkole przy ulicy Staroprzygodzkiej zostanie wybudowane w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego. Zastosowane zostaną tu panele fotowoltaiczne, planujemy także wykorzystanie „zielonego” prądu produkowanego przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Rozwiązania proekologiczne uzupełni instalacja rozsączająca ze zbiornikami, które zagospodarują i wykorzystają wodę deszczową. Wnętrze przedszkola ogrzewane będzie pompą ciepła – wymienia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

W nowym przedszkolu, poza salami z łazienkami, szatniami i magazynami znajdzie się również część administracyjno – socjalna z sekretariatem, pomieszczeniem dla logopedy i pokój pielęgniarski. Jeden z segmentów budynku przeznaczony zostanie na kuchnię, dzięki której przedszkolaki zjedzą przygotowane dla nich posiłki.

- W obiekcie przy ulicy Staroprzygodzkiej jako pierwsze znajdą miejsce dzieci z Przedszkola nr 2, które mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 6. Dzięki temu szkoła odzyska zajęte do tej pory pomieszczenia. W przedszkolu powstanie 5 zupełnie nowych oddziałów dla ostrowskich dzieci – informuje Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa.

Już w styczniu podpisana została natomiast umowa na budowę 14-oddziałowego przedszkola z oddziałami dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz oddziałami żłobkowymi przy ulicy Dobrej.

- Do tej niezwykle nowoczesnej, ekologicznej i przystosowanej do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami placówki trafi blisko 300 dzieci. Drzwi przedszkola, dla naszych najmłodszych mieszkańców i ich rodziców, otworzymy już 1 września 2022 roku – dodaje Sebastian Górski.

W przetargu wzięło udział osiem firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego z Ostrowa. Zadanie to zostanie zrealizowane w formule „Zaprojektuj – wybuduj” i powstanie w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego. Wykonanie projektu zaplanowane zostało na czerwiec 2021 roku, a zakończenie prac budowlanych na koniec czerwca 2022 roku.

W przedszkolu funkcjonować będzie kuchnia, dzięki której dzieci wymagające specjalnej diety otrzymają odpowiednie posiłki. Łazienki i toalety wyposażone będą w specjalne elementy, które ułatwią korzystanie z nich. Zamontowane zostaną także specjalne wanny. Znajdzie się tu także sala doświadczeń, czyli miejsce poznawanie świata za pomocą zmysłów, która dostosowana będzie do indywidualnych potrzeb dzieci i pełnić dla nich rolę terapeutyczną

W czerwcu 2021 roku ogłoszony zostanie przetarg na modernizację ulicy Dobrej. Ta inwestycja ma ułatwić rodzicom przedszkolaków i dzieci w żłobku dojazd do placówki, a także poprawić komfort jazdy mieszkańcom tej części miasta.

 

Inwestycja w bezpieczeństwo

Podpisana została już także umowa z wykonawcą modernizacji i rozbudowy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Staszica.

- Siedzibę strażaków ochotników czeka gruntowna modernizacja i całkowita przebudowa. Dzięki realizacji tej inwestycji zyskamy piękną ozdobę starej części miasta, jednak to zadanie to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców – zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W przetargu wzięło udział 10 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma BUDOMAX Mirosławy Zwierz z Ostrowa Wielkopolskiego. Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad 2021 roku.

- To kolejny element rewitalizacji śródmieścia. Do modernizacji strażnicy podchodzimy kompleksowo, mówimy bowiem o przebudowie i rozbudowie budynku - pełnej wymianie wszystkich instalacji wewnętrznych, wymieniona zostanie też stolarka drzwiowa i okienna, budynek będzie docieplony i zyska nową elewację. Konieczna jest także wymiana konstrukcji dachu, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne – wylicza wiceprezydent Mikołaj Kostka.

Ostatnim elementem inwestycji będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku – nasadzenie zieleni i jego podświetlenie.

Warto wspomnieć, że Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął już przetarg dotyczący remontu mieszczącego się naprzeciwko strażnicy parkingu. Inwestycja zakończona zostanie wiosną tego roku. Na 2021 rok zaplanowana została także modernizacja nawierzchni ulicy Staszica, która dzięki wszystkim wymienionym inwestycjom zyska nowy i atrakcyjny wygląd.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe