Powiat Ostrowski: 300-lecie istnienia Zakonu Zgromadzenia Pasjonistów

  • 23.02.2021, 09:44
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: 300-lecie istnienia Zakonu Zgromadzenia Pasjonistów
Zgromadzenie Zakonne Pasjonistów w Sadowiu świętowało jubileusz 300-lecia istnienia. Główne uroczystości rozpoczęły się w samo południe od mszy świętej, której przewodniczył o. Łukasz Andrzejewski CP – prowincjał pasjonistów.

- Rozpoczęte przez św. Pawła od Krzyża dzieło rozrosło się w ciągu wieków, tworząc rodzinę zakonną. Tę szeroko rozumianą wspólnotę religijną, obok ojców i braci Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, stanowią mniszki klauzurowe oraz kilka innych żeńskich wspólnot zakonnych, inspirowanych duchowością Świętego Pawła od Krzyża – mówił prowincjał pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: ojcowie pasjoniści z innych klasztorów, także zagranicznych, księża z sąsiednich parafii, władze Gminy Ostrów Wielkopolski: wójt Piotr Kuroszczyk, zastępca Antoni Hadryś oraz Ryszard Ryfa radny gminny, wójt gminy Sieroszewice, parafianie i goście. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta ,,Ołobok" oraz parafialna Schola.

 

- 22 listopada 2020 roku rozpoczął się wyjątkowy czas. W Bazylice Świętych Jana i Pawła w Rzymie, Jubileusz Pasjonistów rozpoczyna się otwarciem Drzwi Świętych. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. Odnowić naszą misję: wdzięczność, proroctwo, nadzieja – to słowa przewodnie jubileuszu. Niech będą drogowskazem do pogłębiania żywej pamięci o Męce Pańskiej jako ostatecznym wyrazie miłości Boga do wszystkich ludzi.

Z okazji Jubileuszu 300-lecia istnienia Zgromadzenia Pasjonistów prosimy przyjąć najlepsze życzenia niesłabnących sił ducha i ciała oraz jeszcze wielu lat służby Bogu w drugim człowieku. Czerpiąc z duchowości oraz nauczania św. Pawła od Krzyża wzrastajcie w miłości i mądrości Krzyża – mówił składając życzenia Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski.

W ramach przygotowania do uroczystości jubileuszowych w klasztornym kościele ufundowano nowy marmurowy ołtarz, który zastąpił dotychczasowy drewniany i ambonę. W lutym (14 lutego) zostały wprowadzone relikwie świętych związanych ze Zgromadzeniem i duchowością pasyjną.

Podczas mszy świętej nie zabrakło słów wdzięczności i podziękowań, które szczególnie do parafian skierował przeor klasztoru, o. Grzegorz Słowikowski. Wśród wspierających klasztor są także organizacje, instytucje oraz samorządy gminne.

 

Trochę historii

300 lat temu, 22 listopada 1720 roku, na terenie dzisiejszych Włoch powstało Zgromadzenie Pasjonistów, które nieprzetrwanie krzewi nabożeństwo do męki Pańskiej. Święty Paweł od Krzyża zgromadził zakonników, aby żyjąc wspólnie, głosili ewangelię Chrystusa. Pragnął, aby jego uczniowie prowadzili życie ,,podobne życiu Apostołów", troszcząc się o głębokiego ducha modlitwy, pokuty i samotności".

Klasztor w Sadowiu wybudowano w 1932 roku. Stolica Apostolska dekretem z dnia 4 listopada 1932 roku upoważniła Generała zakonu do kanonicznego erygowania klasztoru w Sadowiu. „Ludność była uradowana z tego pierwszego na daleką okolicę klasztoru” - pisze hr. Szembek. „Zakonnicy byli bardzo gorliwi i bezinteresowni, co zresztą pobudzało do nadzwyczajnej ofiarności. Ojcowie wyjeżdżali też na Misje, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Miałem radość dowiedzieć się, że w pierwszym roku po poświęceniu rozdzielili w klasztorze, który nazwali «Golgotą», około czy ponad 10 000 Komunii św....Na najwyższym punkcie postawiliśmy trzy krzyże. Na największy krzyż dałem mój kochany dąb z ogrodu. Do framugi na szczycie klasztoru wstawiłem figurę św. Józefa. Ojcowie zbudowali pod prostym kątem do klasztoru* duży budynek gospodarczy. Zasadzili duży sad”.

(źródło: Kronika Klasztorna, www. parafiasadowie.cba.pl)

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe