Ostrów: Ostrów z inicjatywą dla gospodarki wodorowej

  • 22.02.2021, 08:22
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów z inicjatywą dla gospodarki wodorowej
Miasto Ostrów Wielkopolski aktywnie włącza się w inicjatywy związane z rozwojem gospodarki wodorowej.

Prezydent Beata Klimek w ramach krajowych konsultacji publicznych projektu ,,Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." przekazała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska samorządowe stanowisko Ostrowa Wielkopolskiego z szeregiem wniosków i propozycji płynących z lokalnych pionierskich działań i realnych doświadczeń w obszarach dekarbonizacji miasta, dywersyfikacji źródeł energii, wzmacniania gospodarki niskoemisyjnej i ekologicznego transportu publicznego oraz tworzenia lokalnego rynku energetycznego.
- Aktywnie szukamy nowych przestrzeni rozwojowych z myślą o długofalowej przyszłosci miasta i przyszłych pokoleniach ostrowian. Zainicjowaliśmy i już prowadzimy działania w obszarze gospodarki wodorowej, której potencjał rozwojowy doskonale wpisuje się w nasz szeroki projekt budowy zielono-niebieskiego miasta i wyzwanie czekającej nas lokalnej transformacji klimatyczno-energetycznej - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowskie stanowisko zostało wypracowane z inicjatywy i we współpracy z radnym Mateuszem Nyckiem, wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Miejskiej i członkiem ogólnopolskiej Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast. 
- Gospodarka wodorowa to nowy obszar potencjalnych możliwości rozwojowych i gospodarczych miasta, stąd niezwykle ważny jest rozwój silnych lokalnych kompetencji na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, szczególnie w sferze energetyki, transportu i przemysłu - wskazuje radny Mateusz Nycek.

Jak podkreśla prezydent miasta Beata Klimek Ostrów Wielkopolski ma szczególny tytuł do wyrażenia głosu polskich miast i samorządu terytorialnego w sprawie "Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku, z perspektywą do 2040", bo z wyprzedzeniem aktywnie podjął i z powodzeniem już realizuje ambitne procesy dekarbonizacji miasta, dywersyfikacji źródeł energii, wzmacniania gospodarki niskoemisyjnej i ekologicznego transportu publicznego oraz tworzenia lokalnego rynku energetycznego.

- Obecnie pracujemy również nad wieloletnim i kompleksowym Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu, który obejmie wiele działań na terenie Ostrowa związanych m.in. z rozwojem zielono-niebieskiej infrastruktury, systemów przydomowej mini-retencji, odnawialnych źródeł energii czy ekologicznego ogrzewania. Inicjatywy związane z wdrażaniem technologii wodorowych będziemy przygotowywać również w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego - zaznacza Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

Delegatami miejskiego samorządu do tego specjalnego wojewódzkiego zespołu będą wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka oraz wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej Mateusz Nycek.

Ostrowskie propozycje przekazane przez prezydent Beatę Klimek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczą uwzględnienia lub wzmocnienia w projekcie Polskiej Strategii Wodorowej takich kierunków jak:
*  wykorzystanie lokalnego potencjału samorządów do budowania regionalnych społeczności wodorowych, w oparciu o współpracę międzysamorządową i partnerstwa terytorialne, również wokół miast średniej wielkości,
* zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego dla budowy, również w miastach średniej wielkości, instalacji wodorowych (szczególnie wodoru niskoemisyjnego i odnawialnego) poprzez programy dotacyjne dla lokalnych samorządów ze środków europejskich i krajowych, w tym np. stworzenie finansowego modelu współpracy rządowo-samorządowej dla finansowania elementów gospodarki wodorowej w formie wspólnej partycypacji,
* priorytetowe wsparcie dla samorządów, które samodzielnie podjęły i mają zaawansowane procesy dekarbonizacji miasta, dywersyfikacji źródeł energii, wzmacniania gospodarki niskoemisyjnej i ekologicznego transportu publicznego oraz tworzenia lokalnego rynku energetycznego w celu wzmacniania lokalnych liderów transformacji klimatyczno-energetycznej i tworzenie regionalnych/wojewódzkich centrów gospodarki wodorowej,
* stworzenie funduszu grantowego na lokalne inicjatywy społeczne w zakresie edukacji i promowania gospodarki wodorowej w lokalnych społecznościach np. tworzenie mobilnych mini-punktów edukacji wodorowej, włączenie organizacji pozarządowych czy tematów lekcyjnych o gospodarce wodorowej np. do przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, środowisko/przyroda czy chemia/biologia.

Podobne działania związane z lokalną gospodarką wodorową zainicjował na poziomie samorządu powiatowego radny Bartosz Ziółkowski. 
- Warto w ramach współpracy międzysamorządowej już obecnie podjąć wspólne aktywne działania w tej nowej i perspektywicznej dziedzinie lokalnego rozwoju gospodarczego, jakim staje się gospodarka wodorowa - podkreśla Bartosz Ziółkowski, członek Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Rady Powiatu Ostrowskiego oraz członek ogólnopolskiej Komisji Związku Powiatów Polskich ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. 
Poparcie dla inicjatywy oraz wolę konsultacji z samorządem miasta i okolicznych gmin w odpowiedzi na propozycję Bartosza Ziółkowskiego zadeklarował starosta ostrowski Paweł Rajski.
Liderem procesu budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, jako stolica powiatu ostrowskiego, ma stać się miasto Ostrów Wielkopolski. Do przygotowania i wdrażania lokalnej strategii wodorowej prezydent Beata Klimek w najbliższym czasie powoła specjalny Zespół z udziałem samorządowców oraz branżowych ekspertów i naukowców.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe