Sport: Duet na medal

  • 18.02.2021, 08:24
  • Ryszard Binczak
Sport: Duet na medal
Dwójka zawodników reprezentujących podostrowskie kluby jeździeckie rywalizowała podczas zawodów najwyższej rangi.

Nasi reprezentanci to: Zofia Mrotek, mieszkanka Sadowia reprezentująca Ostrowski Klub Jeździecki OXER we Wtórku przy Centrum Edukacji Jeździeckiej Wtórek Anny Parzydło oraz Olaf Rynowiecki, mieszkaniec Słaborowic reprezentujący Klub Jeździecki Olmet- Ostsped Ostrów Wielkopolski.

Młodsza Zosia (lat 10) startowała w Halowych Ogólnopolskich Zawodach Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody, które odbyły się w Jaszkowie. Pierwszego dnia uplasowała się na piątym miejscu. Drugiego wraz ze swoim kucykiem Magią wystartowała w finale swojej grupy wiekowej. W tym, najważniejszym konkursie zajęła trzecie miejsce.

Zosia Mrotek swoją jeździecką przygodę rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Przez półtora roku aktywnie ćwiczyła umiejętności w grupie rekreacyjnej, korzystała z półkolonii i obozów jeździeckich dla najmłodszych. Kiedy została ,,awansowana" przez trenerkę Annę Parzydło do grupy sportowej, otrzymała własnego kucyka- Magię. Została też członkinią klubu OKJ OXER. Od tamtej pory Zosia treningi sportowe odbywa co najmniej 5 razy w tygodniu,

Starszy Olaf (lat 15) udowodnił swoją wysoką formę i przygotowanie zdobywając drugie miejsce w konkursie Małej Rundy na Cavaliadzie w Poznaniu (zawody rangi międzynarodowej). Olaf aktualnie startuje na dwóch klaczach, Doris Day i Betty Balou, przy czym ta pierwsza jest jego podstawowym koniem. Olaf odniósł w tym sezonie wiele zwycięstw na parkurach zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych. Ten młody adept jeździectwa, na co dzień trenowany jest przez swojego tatę Michała Rynowieckiego. Pod koniec 2020 roku odniósł spektakularne zwycięstwo na zawodach CSI2* WAGO we Wrocławiu. W styczniu tego roku kilkukrotnie plasował się na czołowych miejscach w konkursie Małej i Średniej Rundy na zawodach rangi ogólnopolskiej w Lesznie.

 

Ostrowscy jeźdźcy, to nie tylko Zosia i Olaf. Wśród zawodników znajduje się obecna członkini Kadry Polski w Skokach przez Przeszkody Dzieci, Eryka Mikołajczyk – mieszkanka Gorzyc Wielkich. Zawodniczka swoją przygodę z jeździectwem rozpoczęła w Ostrowskim Klubie Jeździeckim OXER pod okiem Anny Parzydło. Końmi interesowała się od zawsze. To we Wtórku została zarażona bakcylem, spróbowała swoich sił nie tylko w rekreacyjnej jeździe konnej, ale także podczas pierwszych startów. Pracę na dużych koniach podjęła w czerwcu 2019 roku. Od tego też czasu reprezentuje barwy Klubu Jeździeckiego „Osadkowski” w Jakubowicach. Trenuje pod okiem Agnieszki Olszewskiej. Eryka może pochwalić się licznymi startami w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Największym jej sukcesem jest srebrny medal Halowego Pucharu Polski Dzieci i Młodzieży w kategorii Dzieci II, zdobyty w 2020 roku w Lesznie. Od niedawna jej głównym koniem jest Dylano M.

Na tym nadal nie koniec. Aktualnie startujący młodzi zawodnicy w zawodach rangi ogólnopolskiej mistrzowskiej oraz międzynarodowej w jeździectwie wywodzący się z okolic Ostrowa to: Antonina Strzelec (Ostrowski Klub Jeździecki OXER we Wtórku), Antoni Śliwiński (KJ Podkowa Gruszczyn), Anna Przysada (LKS Stragona Strzegom). Z Ostrowa wywodzi się również kilkukrotna uczestniczka Mistrzostw Europy Pony – Aleksandra Grzybkowska.

 

- To we Wtórku swoją karierę zaczynały wszystkie opisane powyżej amazonki. Chłopcy co prawda nie, ale trener i tata Olafa - Michał również jako dziecko uczył się jazdy konnej we Wtórku. Rozpiera mnie niesamowita duma kiedy mogę uczestniczyć w rozwoju, a także obserwować dalsze kariery jeździeckie naszych uczniów. Zawsze jednak pamiętam, kiedy „wypchnąć dziecko z gniazda”. Za każdym razem kiedy mój wychowanek trafia pod skrzydła kolejnych profesjonalistów i słyszę, że ma świetne podstawy, jest dobrze przygotowany do dalszej pracy, wiem, że to był ten moment - mówi Anna Parzydło trenerka OKJ OXER we Wtórku.

Fot. Ostrowski Klub Jeździecki OXER we Wtórku

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe