Powiat Ostrowski: Ostatnie prace w żłobku

  • 06.02.2021, 09:26
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski:  Ostatnie prace w żłobku
Żłobek w Gorzycach Wielkich. Rusza rekrutacja pracowników. Wkrótce nabór dzieci.

Prace przy budowie gminnego żłobka w Gorzycach Wielkich nabierają tempa. Kończy się gipsowanie ścian, wraz z nowym tygodniem rozpocznie się ich malowanie i wyrównywanie posadzek. Równolegle z tymi pracami, trwa montaż płytek w łazienkach. Ostatni etap prac to montaż drzwi i wyposażenie placówki.

- Prace wykończeniowe są najbardziej czasochłonne. Wymagają ogromnej dokładności a przy tej liczbie pomieszczeń, jest ich bardzo dużo, bo około 30, potrzebujemy więcej czasu. Na zewnątrz gotowe są chodniki oraz parking. Czekamy na plac zabaw, który stanie w sąsiedztwie istniejącego placu przy przedszkolu – mówi Wojciech Marczak, główny wykonawca.

Gotowe są już wszystkie instalacje: gazowa, wodociągowa, elektryczna i wentylacyjna. Trwają prace nad montażem fotowoltaiki. Na dachu pojawi się prawie 50 paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną.

- Najbardziej korzystnym, praktycznym i nowoczesnym pomysłem na wykorzystanie energii naturalnej jest montaż paneli fotowoltaicznych. Powstanie instalacja, która wytwarza energię elektryczną w ciągu dnia. Ma bardzo niski próg startowy – produkuje prąd od samego świtu. Jedyne czego potrzebuje to światło dzienne. Żłobek będzie zatem nie tylko samowystarczalny energetycznie, zależało nam by była to również placówka ekologiczna – tłumaczy Antoni Hadryś, zastępca wójta gminy.

To pierwszy samorządowy żłobek w Gminie Ostrów Wielkopolski. Znajdzie tu miejsce 20% dzieci z gminy, czyli 77 maluszków, w wieku od kilku miesięcy do 3 lat. Obiekt jest bardzo duży i przestronny. Ma prawie 900 metrów kwadratowych. Otwarcie placówki zaplanowano na 1 maja.

- Wcześniejsze plany były trochę inne, ale też pandemia bardzo pokrzyżowała plany. Musieliśmy przedłużyć czas budowy i stąd późniejsze otwarcie. Dzisiaj wszystko zmierza w dobrym kierunku. Do końca marca inwestycja będzie zakończona, do połowy kwietnia natomiast potrwają odbiory. Także w marcu ruszy nabór dzieci do żłobka, wcześniej przeprowadzona zostanie rekrutacja pracowników do placówki – tłumaczy wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

W gminnym żłobku pracę znajdą w sumie 22 osoby. W drodze konkursu wybrana została już dyrektorka placówki. Została nią 37-letnia Monika Jurasik. Od 13 lat nauczyciel wychowania przedszkolnego. Z wykształcenia pedagog wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego, nauczyciel wspomagający pracę z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi, koordynator i pomysłodawca wielu programów edukacyjnych.

- Jako dyrektor żłobka będę wspierała dzieci, aby poznały radość płynącą z zabawy, z tworzenia i poszukiwania. Chciałabym, by nauczyły się nawiązywać właściwe relacje z innymi, z przyjemnością odkrywały i rozumiały otaczający ich świat. By były samodzielne, otwarte i radziły sobie z trudnościami. Moim marzeniem jest by rodzice postrzegali żłobek i kadrę w nim pracujących jako sprzymierzeńców wskazujących właściwy kierunek, wspierających i dbających o bezpieczeństwo i rozwój dzieci – mówi Monika Jurasik, dyrektor żłobka w Gorzycach Wielkich.

W poniedziałek, 8 lutego rusza nabór pracowników na stanowiskach: opiekunki dziecięce, kucharki, woźne oddziałowe, intendentka, pielęgniarka, konserwator. Każde stanowisko wiąże się z odpowiednimi wymaganiami zawodowymi. Na stronie www.ostrowwielkopolski.pl będą dostępne kryteria naboru.

- Wszystkie złożone wcześniej podania o pracę nie będą brane pod uwagę. Na dokumenty czekamy do 22 lutego włącznie. Natomiast 1 marca rusza rekrutacja dzieci. Wnioski także dostępne będą na oficjalnej stronie urzędu gminy – dodaje Monika Jurasik.

Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała na budowę i funkcjonowanie placówki rekordową w historii samorządu dotację w wysokości prawie 6 mln złotych.

Pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: środków unijnych oraz rządowego programu Maluch +. W pierwszym przypadku, pieniądze pozyskano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła bagatela ponad 3 mln 406 tysięcy złotych. Część środków wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe