Powiat Ostrowski: Odpowiedzialność dziś i pozytywne myślenie o jutrze...

  • 05.02.2021, 10:18 (aktualizacja 18.02.2021, 13:56)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Odpowiedzialność dziś i pozytywne myślenie o jutrze...
- Pozytywną działalnością w Radzie Powiatu Ostrowskiego wskazujemy, że w lokalnym samorządzie priorytetem jest wspólna praca dla mieszkańców ponad nominalnymi podziałami na koalicję i opozycję. Wspieramy powiatowy budżet i zaplanowane na 2021 rok inwestycje, bo służyć będą one przede wszystkim mieszkańcom naszego Powiatu - podkreśla powiatowy radny Bartosz Ziółkowski, przewodniczący Klubu Przyjazny Powiat.

Podczas niedawnej budżetowej Sesji Rady Powiatu Ostrowskiego Klub Przyjazny Powiat pod Pana przewodnictwem - będąc nominalnie powiatową opozycją - poparł w głosowaniu projekt budżetu powiatu na 2021. Skąd ta pozytywna decyzja i takie podejście do samorządowej roli w Radzie Powiatu Ostrowskiego?

- To już trzeci rok, w którym jako Klub Przyjazny Powiat nie tylko przyglądamy się działalności Zarządu Powiatu, ale też trzeci budżet, który aktywnie współtworzymy i odpowiedzialnie wspieramy. Po raz kolejny skutecznie wnieśliśmy do budżetu Powiatu nasze ważne programowe inicjatywy, takie jak kolejne przejścia w ramach programu "Bezpieczny pieszy" czy dotacje dla organizacji pozarządowych na edukację ekologiczną. Mamy też kolejne pomysły i propozycje, jak chociażby Powiatowe Stacje Roweru Miejskiego czy szersze wsparcie sportu, szczególnie dyscyplin mających również znaczące powiatowe oddziaływanie. Przede wszystkim jednak jesteśmy przekonani, że w obecnej nadzwyczajnej rzeczywistości spowodowanej pandemią i jej społeczno-gospodarczymi skutkami potrzeba lokalnej konsolidacji i samorządowego współdziałania. Pokazujemy, że potrafimy wesprzeć Starostę Ostrowskiego i cały Zarząd jako powiatowy organ wykonawczy, w skutecznym przyjęciu i sprawnym wdrożeniu nowego budżetu na 2021 rok. Szanujemy i szczególnie doceniamy prace wszystkich zaangażowanych osób ze Starostwa Powiatowego i powiatowych jednostek organizacyjnych w przygotowanie budżetu powiatu w tej szczególnej rzeczywistości, w jakiej obecnie wszyscy funkcjonujemy. Konsekwentnie stawiamy na tak ważną dzisiaj samorządową odpowiedzialność jak i priorytet merytorycznej wspólnej pracy dla mieszkańców ponad nominalnymi podziałami na koalicję i opozycję.

Najważniejszą programową inicjatywą Pana Przewodniczącego realizowaną od ponad 1,5 roku w Powiecie Ostrowskim jest program "Bezpieczny pieszy" obemujący systematyczne tworzenie nowoczesnych, inteligentnych i doświetlonych przejść dla pieszych na najbardziej ruchliwych drogach powiatowych. W jakim zakresie udaje się go realizować?

- Program "Bezpieczny pieszy" to rzeczywiście jeden z głównych filarów naszego powiatowego programu wyborczego przedstawionego mieszkańcom przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Udało się go wiarygodnie i skutecznie wdrożyć oraz przełożyć na konkretne działania we współpracy ze starostą ostrowskim Pawłem Rajskim oraz radnym Andrzejem Knopińskim - przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu. Inicjatywę od samego początku merytorycznie wspiera również miejski radny Mateusz Nycek jako członek ogólnopolskiej Komisji Związku Powiatów Polskich ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz rzecznik Przyjaznego Powiatu. W ramach programu "Bezpieczny pieszy" powstały już bezpieczne przejścia przy ostrowskim Szpitalu przy ul. Limanowskiego, na ostrowskim Pruślinie przy skrzyżowaniu ulic Grabowskiej i Dębowej oraz przy Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim i przy Szkole Podstawowej w Radłowie. Zachęcam mieszkańców do zgłaszania propozycji kolejnych lokalizacji poprzez mój publiczny i ogólnodostępny profil społecznościowy na Facebooku Bartosz Ziółkowski - Przyjazne Miasto i Powiat.

Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu poprzez złożoną interpelację zaproponował Pan również nowy obszar potencjalnych możliwości rozwojowych i gospodarczych na terenie Powiatu Ostrowskiego, jakim może stać się gospodarka wodorowa. Dlaczego warto również lokalnie, na poziomie samorządowym, podjąć to wyzwanie?

- Rolę radnego i samorządowca postrzegam nie tylko jako wypełnianie bieżącej roli uchwałodawczej, ale również inicjowanie przedsięwzięć rozwojowych z myślą o przyszłości, także tej długofalowej, w perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Są takie sprawy i takie wyzwania, które warto ambitnie i odważnie podjąć już dziś, dla dobra przyszłych pokoleń ostrowian i mieszkańców całego Powiatu. Do takich perspektywicznych i przyszłościowych obszarów należy z pewnością budowa niskoemisyjnej gospodarki wodorowej. Stąd warto wykorzystać aktualnie trwające w Ministerstwie Klimatu i Środowiska krajowe konsultacje publiczne "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." do zainicjowania prac nad lokalną strategią wodorową uwzględniającą potencjał Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i całego Powiatu Ostrowskiego w tej nowej przestrzeni rozwojowej. To szansa dla naszego regionu, tym bardziej, że minister Michał Kurtyka na starcie konsultacji wyraźnie wskazuje, iż kluczowy jest również rozwój silnych lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości gospodarki wodorowej oraz ich wykorzystanie na rzecz utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki przy równoczesnym poszanowaniu środowiska i klimatu. Wszystkie trzy przejawy ostatniej lokalnej aktywności Przyjaznego Powiatu - nowy budżet powiatu, bezpieczne przejścia dla pieszych i gospodarka wodorowa - odzwierciedlają nasze podejście, czyli samorządową odpowiedzialność, pozytywne myślenie i spojrzenie w przyszłość.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe