Kalisz: Nowoczesne nagłośnienie w teatrze

  • 03.02.2021, 14:21 (aktualizacja 04.02.2021, 07:59)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Nowoczesne nagłośnienie w teatrze
,,Bogusławski" zabrzmi jak nigdy wcześniej! Duża Scena z najnowocześniejszym systemem nagłośnienia, jako jedyna w Polsce!

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zakończono prace nad modernizacją nagłośnienia na Dużej Scenie. Najnowocześniejszy system „d&b Soundscape" spełni najbardziej wygórowane wymagania stawiane przez reżyserów spektakli i kompozytorów, zapewniając widzom niespotykane wcześniej wrażenia dźwiękowe.

- Jeszcze nie pracowałem na tak nowoczesnym sprzęcie. Z prostej przyczyny: w Polsce nikt inny jeszcze nim nie dysponuje – mówi Sebastian Jochan, akustyk teatru. – Do tej pory mieliśmy do dyspozycji 6 głośników starego typu, więc przeskok technologii jest niesamowity.

System oparty jest na 77 nowoczesnych głośnikach, zamontowanych nie tylko z przodu sceny, ale również wokół widowni. Nowoczesne oprogramowanie przekazuje precyzyjnie opracowany sygnał do odpowiedniej liczby głośników, co zapewnia pełny dźwięk w przestrzeni 360 stopni wokół odbiorcy. Widzowie, niezależnie od zajmowanego miejsca, będą mieć poczucie przemieszczania się dźwięku – dźwięk „śledzi" aktorów. Siedząc na widowni nagłaśnianej przez ten system w trybie dookólnym, wrażenia są takie, jakbyśmy byli „włożeni" w otaczającą nas zewsząd muzykę.

- Efekt jest niebywały – dodaje dyrektor teatru Bartosz Zaczykiewicz – ,,d&b Soundscape" to faktycznie pejzaż dźwiękowy w pełnym tego słowa znaczeniu: dźwięk taki, jakim się go czuje, jakim się go widzi i jakim powinien być słyszany.

Widzowie będą musieli jeszcze nieco poczekać, aż przekonają się o tym „na własne uszy". Z powodu pandemii teatry są zamknięte do odwołania. Dyrektor zapowiada, że jednym z pierwszych spektakli w repertuarze po wyczekiwanym poluzowaniu obostrzeń będzie ,,Prosna. Kryminał muzyczny" – najnowszy spektakl w reżyserii Łukasza Czuja, który dopiero teraz usłyszymy w pełnej krasie.

Teatr otrzymał dotację na inwestycję jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa – wszystkie procedury, w tym projektowanie, montaż i konfiguracja systemu zajęły wiele miesięcy. Inwestycję „Zwiększenie atrakcyjności oferty poprzez modernizację infrastruktury Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe