Powiat Ostrowski: Podsumowanie pracy bibliotek

  • 20.01.2021, 11:08
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Podsumowanie pracy bibliotek
Choć rok 2020 był trudnym czasem i wielu z nas ograniczał w swoich działaniach, Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich oraz jej filie biblioteczne na wielu swoich płaszczyznach nie zwalniały.

Początek roku w bibliotekach był niezwykle aktywny. Jak co roku organizowano warsztaty dla najmłodszych, ferie dla dzieci oraz kreatywne wtorki, na których dzieci i młodzież mogły rozwijać swoje pasje oraz doskonalić swoje zdolności plastyczne. Gościem gorzyckiej biblioteki była Monika Sawicka, autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz na specjalne zaproszenie młodzieży z Lamek, przybyła Ewa Zawada, znana z TIK TOKA jako „Dobrafaza”. W bibliotece swoje zajęcia prowadzili także harcerze oraz miłośnicy robotyki.

Książnica przyłączyła się do kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Mimo wielu obostrzeń wynikających z epidemii nie zrezygnowano z corocznej akcji Narodowego Czytania.

Kreatorzy życia społecznego, społecznicy, urzędnicy oraz samorządowcy zmierzyli się z niezwykle trudnym tekstem "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Akcja została przeprowadzona w sposób nietypowy. Tradycyjną formę czytania „na żywo” zastąpiono czytaniem przed kamerami. Dzięki temu powstało 9 odsłon, krótkich filmików, które zostały wyemitowane na portalach społecznościowych.

Biblioteka zorganizowała projekt „KSIĄŻECZKI CZYTAMY, misie odbieramy” w ramach, którego dzieci w wieku od 3 do 12 lat zbierały naklejki za wypożyczenie książek. Po zebraniu 10 naklejek mali czytelnicy biorący udział w projekcie, otrzymywali biblioteczną maskotkę lub książkę. Projekt przyczynił się do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci na terenie gminy Ostrów Wielkopolski. Bardzo dużą popularnością cieszył się ogłoszony przez bibliotekę konkurs fotograficzny o tematyce świątecznej. Swoje prace konkursowe przysyłali zarówno młodsi jaki i starsi czytelnicy.

Większość dni w roku biblioteka nie mogła organizować imprez z udziałem czytelników, ale za to w 100 proc. zadbano o wzbogacenie księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych dla wszystkich grup czytelników. Dla porównania w roku 2019 biblioteka kupiła 2.994 egzemplarzy książek, natomiast w roku 2020 aż 4.207.

Warto zaznaczyć, że dwie filie biblioteczne przeszły remont. To placówki w Szczurach oraz Wtórku. Świeżo, jasno i przestronnie, tak prezentuje się teraz biblioteka w Szczurach. Prace polegały na odgrzybianiu i malowaniu ścian. Filia, która mieści się w budynku szkolnym zyskała także nowe oświetlenie. Dodatkowo wzbogaciła się o nowoczesny kącik komputerowy z dostępem do Internetu oraz wygodne miejsce do czytania na miejscu. Druga filia, która przeszła metamorfozę to biblioteka we Wtórku. Pomieszczenia przemalowano oraz przeprowadzono drobne prace remontowe wraz z likwidacją usterek. Biblioteka zyskała całkowicie nowy, przyjazny wygląd. Przy dobrym projekcie i zaangażowaniu współpracowników wystarczyły dwa tygodnie, by zmienić bibliotekę nie do poznania.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe