Ostrów: Bus dla seniorów

  • 20.01.2021, 08:43
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Bus dla seniorów
Ostrowski Urząd Miejski zakupił 9-osobowego busa dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Potrzebę taką wskazał zespół ds. likwidacji barier architektonicznych powołany przez prezydent Beatę Klimek. Dotychczas żadna z jednostek organizacyjnych miasta nie dysponowała tego rodzaju środkiem transportu. Koszt samochodu to blisko 170 tysięcy złotych. Blisko połowę tej kwoty ostrowski Urząd Miejski pozyskał z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Pozostała kwota pochodziła z miejskiego budżetu. 
Na potrzebę zakupu tego rodzaju środka transportu wskazali członkowie zespołu ds. likwidacji barier architektonicznych, mający w swoim składzie osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim oraz osoby niewidome. Pojazdem dysponować będzie ostrowski Dzienny Dom „Senior+” przy ul. Limanowskiego. 
- Zakup ten jest efektem bardzo dobrej współpracy z zespołem ds. likwidacji barier architektonicznych działającym przy prezydencie Miasta. Powołując go kilka lat temu myślałam przede wszystkim o poprawie życia naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami ruchowymi, słuchu, czy wzroku. Bardzo się cieszę, że ostrowscy seniorzy będą mogli korzystać z dostosowanego do ich potrzeb pojazdu. Będzie on z pewnością w pełni wykorzystywany, tym bardziej, że już na początku przyszłego roku otworzymy drugi dom dzienny przy ulicy Raszkowskiej – zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 
Z usług domu dziennego korzysta obecnie czterdziestu ostrowskich seniorów.
- Wielu z nich to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, poruszające się na wózku inwalidzkim, niewidome. Bus ułatwi im korzystanie z usług ośrodka, w tym również tak ważnej rehabilitacji, którą oferujemy swoim podopiecznym. Już nie mogą się doczekać, kiedy z tego wspaniałego pojazdu będą mogli korzystać. W ich imieniu bardzo za tę pomoc dziękuję – mówi Dorota Krysiak – Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.
Siedzenia w busie przystosowane są do szybkiego demontażu, by zapewnić przejazd dwóm osobom na wózkach inwalidzkich. Pojazd wyposażony został w najazdy teleskopowe do wjazdu wózków inwalidzkich oraz system szyn podłogowych do ich mocowania. Wewnątrz zastosowano wykładzinę antypoślizgową i dodatkowe uchwyty ułatwiające wsiadanie. Służące do tego stopnie antypoślizgowe są podświetlone. Z przodu i z tyłu pojazdu znalazły się emblematy informujące o przewozie osób niepełnosprawnych. Bus oznaczony został także miejskimi logotypami.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe