Ostrów: W Ostrowie Wielkopolskim działa Rewitalizacyjny Budżet Obywatelski

  • 15.01.2021, 09:00 (aktualizacja 18.01.2021, 12:18)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: W Ostrowie Wielkopolskim działa Rewitalizacyjny Budżet Obywatelski
Drugą edycję Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego rozstrzygnięto w Ostrowie Wielkopolskim. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło taką samorządową innowację łączącą rewitalizację z partycypacją społeczną.

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego w głosowaniu już po raz drugi wybrali do realizacji 5 zadań z zakresu tzw. rewitalizacji społecznej.

- W Ostrowie Wielkopolskim, obok dużych działań modernizacyjnych, mocno stawiamy na społeczny wymiar prowadzonej rewitalizacji miasta. Wspólnie z Ostrowskim Komitetem Rewitalizacji aktywnie szukamy w tym zakresie również nowych przestrzeni do współdziałania z mieszkańcami i pionierskich narzędzi, takich jak specjalna kategoria rewitalizacyjna w budżecie obywatelskim czy miejskie dotacje dla lokalnych organizacji pozarządowych na rewitalizację społeczną i gospodarczą – wskazuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Samorządową innowację społeczną w formie Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono w Ostrowie Wielkopolskim już w 2019 roku. Dotyczy ona zadań o charakterze społecznym na obszarze rewitalizacji, który w Ostrowie Wielkopolskim obejmuje Osiedle nr 1 „Śródmieście" i Osiedle nr 11 „Powstańców Wielkopolskich". Wartość jednego zadania rewitalizacyjnego nie może przekraczać 20 000 zł brutto.

- Ten nowatorski element partycypacyjny wzmacnia społeczny wymiar rewitalizacji miasta, a zainteresowanie mieszkańców i różnorodność składanych propozycji wskazują, że został w praktyce pozytywnie przyjęty przez lokalną społeczność – podkreśla Mateusz Nycek, radny miejski i przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji.

W drugiej edycji przeprowadzonej w II połowie 2020 roku w ramach specjalnej puli 100 tysięcy złotych na społeczne zadania rewitalizacyjne złożono 21 wniosków, z czego po weryfikacji formalno-prawnej 14 z nich poddano pod głosowanie.

 

Zwycięskie zadania rewitalizacyjne wybrane w głosowaniu mieszkańców do realizacji w 2021 roku to:

1. CZAR MIEJSKIEGO PODWÓRKA - animacje podwórkowe dla dzieci i młodzieży w ostrowskim Śródmieściu.

2. Mówię ładnie i poprawnie - darmowe konsultacje logopedyczne z mgr Agatą Jarczyńską dla dzieci od urodzenia do 10. roku życia.

3. Talerz zupy dla każdego.

4. Być fit! Zumba dla ostrowskich mieszkańców (organizacja bezpłatnych zajęć fitness).

5. Migajmy bez barier - kurs języka migowego.

Z kolei w pierwszej ubiegłorocznej edycji w ramach Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano m.in. bezpłatne porady psychologiczne dla ostrowskich dzieci i młodzieży, kino plenerowe w odnowionym amfiteatrze w Parku Miejskim czy edukacyjne inicjatywy antysmogowe.

- Ostrów Wielkopolski nawet w warunkach pandemii na wysokim poziomie aktywności utrzymuje partycypację społeczną. W odróżnieniu od wielu innych polskich miast w Ostrowie Wielkopolskim w 2020 roku udało nam się nie tylko utrzymać pulę finansową 1 mln zł przeznaczoną na cały budżet obywatelski, ale również zachować jego dynamikę w zakresie liczby złożonych przez mieszkańców wniosków i propozycji zadań oraz frekwencji w głosowaniu – podsumowują prezydent Beata Klimek i przewodniczący Mateusz Nycek.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe