Ostrów: Chcemy stworzyć nowoczesny system gospodarki odpadami

  • 11.01.2021, 15:04
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Chcemy stworzyć nowoczesny system gospodarki odpadami
Rozmowa z Marzeną Wodzińską, prezes Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim.

* We wrześniu ubr. objęła Pani stanowisko prezesa RZZO. Podczas wrześniowego spotkania z mediami obiecała Pani, że przedstawi strategię dotyczącą gospodarki odpadami dla Ostrowa Wielkopolskiego. Co i w jakim czasie zostanie w najbliższym czasie zrobione?

 

- Mam wiele pomysłów i planów, które w konsekwencji mają unowocześnić system gospodarowania odpadami w naszym regionie, a docelowo maksymalnie ograniczyć koszty gospodarki odpadami. Zależy mi przede wszystkim na takich działaniach, które zagwarantują ekologiczny i sprawny system zarządzania odpadami. Od początku mojej pracy w RZZO wraz z moimi współpracownikami analizuję różne rozwiązania, spotykam się również ze specjalistami w zakresie gospodarki odpadami. Na ten moment to plany działań, które wdrażamy, ale wymagają one szerszego i precyzyjnego ujęcia w formie strategii. Strategia ułatwi tworzenie planów finansowych, w ty m inwestycyjnych przewidzianych do realizacji na najbliższe lata.

 

* Co w takim razie planuje Pani najszybciej?

- Na pewno czeka nas rozbudowa i zabudowa strefy przyjęcia odpadów przy hali sortowni, oraz uzupełnienie systemu oczyszczania powietrza z kompostowni o płuczkę, jako obowiązek dostosowania do norm BAT (ang. Best available technology - Najlepsze dostępne techniki). Kolejna zmiana przepisów i dostosowanie do prawa europejskiego nakłada na nas takie obowiązki. Zabudowa strefy przyjęcia odpadów przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji odorów, powstających szczególnie podczas ich rozładunku. Ta hermetyzacja hali znacznie poprawi parametry jakościowe powietrza. Oprócz elementu hermetyzacji musimy zamontować płuczkę, która będzie dodatkowo oczyszczała powietrze procesowe z reaktorów. To kolejny element, zmniejszający odorowość zakładu. W najbliższym czasie Spółka ZOiGO MZO wyposaży kwaterę kwatera składowiska zostanie wyposazona w w układ czynnego odgazowania (wykorzystanie ujmowanego gazu w układzie kogeneracyjnym lub spalanie w pochodni). Oczywiście ważne są także prace bieżące, m.in. takie jak naprawa spękanej posadzki na płycie do stabilizacji i kompostowania odpadów. To podstawa, która zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie zakładu.

 

* Rozumiem, że są to działania w krótkim horyzoncie czasowym. A jakie inwestycje RZZO ma w nieco dalszych planach?

- Najważniejsza jest odpowiednia organizacja miejsca przetwarzania odpadów wielkogabarytowych. A tych co roku przybywa o 20 procent. Organizowane przez samorządy zbiórki pokazują, że tych odpadów jest jeszcze dużo. Zebrane odpady trafiają do naszego zakładu. Tak duża ilość wskazała nam pilną potrzebę organizacji miejsca przetwarzania, wyposażenia go w niezbędną infrastrukturę, w oparciu o określoną technologię. Wiedząc jak ważna jest edukacja ekologiczna, planujemy także budowę ścieżki edukacyjnej wraz z całym zapleczem tj. salą, w której będziemy mogli uczyć wszystkich z naszego regionu, od przedszkolaka po seniora.

 

* Powierzchnia zakładu jest ograniczona. Jak więc te wszystkie inwestycje zmieszczą się w jednym miejscu?

- Dzięki pomysłowi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski zamierza wnieść aportem w majątek spółki działkę na ul. Osiedlowej, będącej w bezpośrednim sąsiedztwie z zakładem. Działka ze względu na swoją powierzchnię i położenie, może stanowić znakomite zaplecze technologiczne dla spółki. W dobie wszystkich obostrzeń, dodatkowy teren usprawni działalność instalacji. Co ważne, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, teren ten pełni funkcję „terenów zabudowy produkcyjnej lub usług dla przeznaczenia podstawowego: lokalizacji obiektów produkcyjnych, usługowych, składów magazynów".

* A sprawy bieżące?

- To przede wszystkim pozyskanie (leasing lub dzierżawa) nowego sprzętu mobilnego takiego jak ładowarki czy wózki widłowe. Tak różnorodny sprzęt jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zakładu i instalacji.

 

* Czy Spółka ma a to wszystko pieniądze?

- Będziemy starali się pozyskać dofinansowanie do naszych projektów i inwestycji. Będziemy pisać wnioski o fundusze krajowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, chcemy starać się o fundusze unijne i norweskie. Część inwestycji to będzie leasing lub dzierżawa. Jest to proces i chociażby z racji wysokich cen tych inwestycji, będą one rozłożone w czasie kilku lat.

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiała Joanna Nowakowska

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe