Powiat Ostrowski: ,,Park tlenowy'' w Gorzycach Wielkich

  • 11.01.2021, 09:07
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Park tlenowy'' w Gorzycach Wielkich
W Gorzycach Wielkich powstaje pierwszy w gminie „park tlenowy”. Gotowy jest już pierwszy etap inwestycji, w którym wykonano żwirowe alejki. Jeszcze w tym roku mają zostać wykonane nasadzenia specjalnych drzew, a całość uzupełni estetyczna mała architektura ogrodowa i dodatkowe oświetlenie terenu.

Pomysł „parku tlenowego” polega na wykorzystaniu istniejącego drzewostanu, wzbogaceniu go o specjalne gatunki drzew, produkujące najwięcej tlenu i stworzeniu w ten sposób nowego miejsca do odpoczynku lub rekreacji. Inicjatorem stworzenia pierwszego w gminie Ostrów Wielkopolski „parku tlenowego” jest Grupa Odnowy Wsi z liderem Markiem Kuświkiem i sołtyską Gorzyc Wielkich, Marią Fórmańską.
Realizację projektu rozpoczęto w zeszłym roku. W pierwszym etapie wytyczono i wykonano nawierzchnię żwirową alejek z przepustami do okablowania lamp i obrzeżem z kostki betonowej. Te prace kosztowały ponad 37 tysięcy złotych. Koszty zostały pokryte z budżetu gminy oraz funduszu sołeckiego.
 W tym roku przewidziano kolejne 40 tysięcy złotych na kontynuację prac – 30 tysięcy z budżetu gminy i 10 z funduszu sołeckiego. Tegoroczne prace będą obejmować przede wszystkim nasadzenia specjalnych gatunków drzew i krzewów, jak: bukszpan wieczniezielony, rozplenica japońska, dereń biały, lawenda wąskolistna, różanecznik, barwinek, tawuła japońska, hosty. Zostaną również zamontowane elementy stałe małej architektury ogrodowej, jak betonowe donice i siedziska z drewnianymi oparciami. Na terenie znajdzie się także stojak na rowery, specjalne skrzynie do upraw, ławki w kształcie serpentyny, a nawet kamienna szachownica. Cały „park tlenowy” zostanie otoczony wysokim na 150 cm płotem.  
Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie tego projektu z programu Lokalnej Grupy Działania, który jest w trakcie rozpatrywania. JW
Fot. Jarosław Wardawy
 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe