Powiat Ostrowski: Kolejne wyzwania

  • 09.01.2021, 13:13
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kolejne wyzwania
Obliczony na rozwój, zaplanowany na miarę realnych możliwości finansowych - taki jest budżet gminy Przygodzice na rok 2021.

Według szacunków gminy dochody w tegorocznym budżecie mają wynieść blisko 63 mln zł, a wydatki prawie - 68 mln zł. Deficyt wyniesie w nim ok. 5 mln zł. Na inwestycje zaplanowano z kolei 9,4 mln zł.
Jak powiedział wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak,  ,,ten budżet jest oparty na realnych możliwościach finansowych samorządu gminy. Pomimo trwającej pandemii, przy spadających dochodach i rosnących wydatkach gminy, zostają utrzymane: poziom inwestycji, a tym samym tempo naszego rozwoju.''
Wśród istotnych przedsięwzięć ujętych w planach samorządu gminy Przygodzice na rok 2021 znajdziemy kolejne inwestycje wodno-kanalizacyjne. Największą i najdroższą inwestycją w budżecie, wspartą środkami z Programu Maluch+2021 oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i  Funduszu Inwestycji Samorządowych, będzie budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego w Wysocku Małym. Inwestycja ta będzie realizowana w cyklu dwuletnim, a na jej wykonanie przeznaczono łącznie 8, 4 mln zł.
Ważnym tegorocznym wyzwaniem dla samorządowców z Przygodzic będzie również: termomodernizacja Urzędu Gminy Przygodzice, przebudowa, wspólnie z Powiatem Ostrowskim, ul. Wodnej w Jankowie Przygodzkim, budowa oświetlenia ulicznego przy ul. Ojca Cierpki w Dębnicy, czy chociażby montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu sali wiejskiej w Chynowie. Ten ostatni zostanie sfinansowany także ze środków funduszu sołeckiego. 
Gmina nie zamyka się też na inne przedsięwzięcia. Ich lista w budżecie jest różnorodna i długa. Samorząd gminy Przygodzice planuje w 2021 r. m.in. uruchomienie własnego zakładu komunalnego oraz wprowadzenie programu dopłat do wymiany starych kotłów grzewczych - tzw. kopciuchów. TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe