Powiat Ostrowski: Mobilizacja do segregacji

  • 08.01.2021, 18:03
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Mobilizacja do segregacji
W gminie Przygodzice od 1 stycznia wzrosły opłaty za wywóz śmieci.

Według przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach samorząd pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z opłat pobieranych od mieszkańców. Gmina nie może ze środków własnych dokładać do śmieciowego systemu ani na nim zarabiać; całość musi się bilansować. W sytuacji, gdy się nie bilansuje, ustawodawca (rząd) wskazuje, że trzeba ustalić takie stawki, aby się zbilansował.
Według nowych stawek od stycznia 2021 r. opłaty wyniosą 29 zł od osoby za odpady posegregowane i 60 zł za odpady nieposegregowane. Na  3  zł  ulgę  w  opłacie  od  osoby będą  mogli  liczyć  wszyscy,  którzy zadeklarują w urzędzie gminy posiadanie przydomowego kompostownika, rezygnując tym samym z brązowego worka na bioodpady. Stawka 60 zł ma charakter „karny” i ma mobilizować do segregacji.
Mieszkańcy każdej nieruchomości z terenu gminy Przygodzice od nowego roku będą zobowiązani do wyselekcjonowania ze swoich odpadów popiołu w osobnym, dodatkowym pojemniku. Można do tego celu wykorzystać stary pojemnik wielkości 120 l, dowolnego koloru, oznaczony „Popiół i żużel”. Jeśli ktoś planuje zakup nowego pojemnika, najlepiej zakupić go w kolorze szarym. Popiół i żużel odbierane będą w okresie od 1 października do 30 kwietnia co dwa tygodnie zgodnie z harmonogramem. Już teraz warto jednak zaopatrzyć się w osobne pojemniki. Popiół wydrębnony z odpadów zmieszanych jest tańszy w zagospodarowaniu.
Odpady w gminie Przygodzice są segregowane na odpady biologiczne, szkło kolorowe, papier, tworzywa sztuczne i metale, a teraz także popiół. Gmina liczy 12 344 mieszkańców. 10748 - 87% mieszkańców deklaruje, że odprowadza śmieci. 5182 ma kompostownik, a 5635 osób wystawia odpady BIO. Tak, jak dotychczas, rodziny wielodzietne mogą liczyć na zniżki w opłatach śmieciowych. TW

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe