Ostrów: Czy Święta mogą być EKO?

  • 21.12.2020, 08:41 (aktualizacja 22.12.2020, 15:06)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Czy Święta mogą być EKO?
Rozmowa z Marzeną Wodzińską, prezes Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim.

Czy Pani zdaniem hasła: święta i ekologia można z sobą pogodzić? Przecież gdy pomyślimy o tradycyjnym świętowaniu, ukażą się nam uginające się stoły. A wcześniej szaleństwo przedświątecznych zakupów.

- No właśnie, najpierw są zakupy, a potem ich efekty, czyli suto zastawione stoły, marnowanie jedzenia i stosy opakowań pod choinką. Ale nie musi tak być. Podobnie, jak w przypadku każdego innego ważnego wydarzenia, tak i o Świętach Bożego Narodzenia zaczynamy myśleć w kategoriach planowania. I właśnie dbając o etap planowania, jesteśmy w stanie naprawdę sporo zaoszczędzić. I to zarówno w kontekście własnego budżetu, jak i ekologii. Święta to też doskonały czas na edukację ekologiczną naszych dzieci oraz młodzieży, bo angażując w przygotowania świąt możemy uczyć gospodarności i odpowiedzialności.

Wspomniała Pani o przyjemności gotowania i pieczenia, a co za tym idzie, świętowania za stołem.

- Aby jedzenie się nie marnowało, oczywiście najprościej by było zaplanować nieco mniejsze porcje tradycyjnych dań. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla niektórych członków naszych rodzin propozycja, aby ugotować, na przykład mniej kapusty z grzybami, delikatnie rzecz ujmując, nie spotkałaby się ze zrozumieniem. W takim wypadku można przed zakupami sporządzić listę produktów, które rzeczywiście będą potrzebne. To nam pozwoli uniknąć kupowania tego, co akurat w danej chwili wyda się przydatne, a po przyjściu do domu okaże się czwartym słoikiem przecieru pomidorowego. Ale można też mówić o nadprogramowych zakupach będących efektem planowania, na przykład planowania zasilenia banków żywności. Właśnie w grudniu organizacje dbające o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wypełnienie własnych koszyków, szczególnie liczą na nasze wsparcie. Jeśli planujemy wspomóc bank żywności czy jadłodajnię, warto sprawdzić wcześniej, jakich produktów najbardziej potrzebują: świeżych i sezonowych, czy też trwałych.

Nawet jeśli kupimy wyłącznie produkty niezbędne do przygotowania świątecznych dań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sporo jedzenia zostanie.

- Jeśli mimo wszystko przygotujemy więcej niż zdołamy zjeść, nadal możemy zadbać o to, żeby to jedzenie nie wylądowało na śmietniku. I tutaj pomocne jest planowania, choćby wolnego miejsca w zamrażarce.

Planowanie najczęściej dotyczy listy prezentów. Jak ta lista może przyczynić się do ograniczenia wytwarzanych podczas Świąt śmieci?

- Pamiętajmy, że bycie eko ma wiele kontekstów. Zadbajmy, by jak najwięcej z nich znalazło się pod choinką. Jeżeli to możliwe kupujmy pod choinkę prezenty przyjazne środowisku i bliskie naturze, to teraz bardzo modne. W kontaktach biznesowych to już praktycznie standard. Przypominam sobie również kadry z różnych filmów, których akcja rozgrywa się w czasie Świąt Bożego Narodzenia: rozświetlona, bogato ozdobiona choinka a pod nią różnej wielkości pudełka. Każde kunsztownie owinięte w kolorowy papier, który w pewnym momentem zostanie niecierpliwie podarty.

Namawia Pani do zastąpienia papieru kolorowymi torebkami? Taka jednorazowa kolorowa torebka na prezent to prawdziwe marnotrawstwo.

Przede wszystkim namawiam, żeby spróbować pobawić się w pakowanie prezentów z użyciem papieru oraz dodatków, które już mamy w domu. W Internecie znaleźć można mnóstwo porad, jak miło spędzić czas przygotowując opakowanie według własnego projektu. Jeśli w domu są dzieci, na pewno chętnie się przyłączą. A może i czegoś się od nich nauczymy. A wracając do torebek na prezenty, znam rodziny, w których takie torebki, jak również wszelkie ozdobne pudełka, są skrzętnie przechowywane i otrzymują swoje drugie czy nawet trzecie życie. I nie wynika to jedynie ze słynnej wielkopolskiej oszczędności, ale głównie z poczucia odpowiedzialności. Także jeśli dostaniemy prezent w pudełku opakowanym w papier, można spróbować rozpakować go tak, by ten papier zniszczył się jak najmniej. Wtedy będzie można ponownie go wykorzystać. Jeżeli natomiast w pudełku miałby znaleźć się prezent wymagający baterii, warto wcześniej pomyśleć, aby były to baterie, które można wielokrotnie ładować. W ten sposób w naszym domu powstanie mniej odpadów niebezpiecznych dla środowiska.

A wracając do przytoczonej przez Panią filmowej choinki, chciałaby Pani, żeby była mniej oświetlona lub oświetlona bardziej ekologicznie, na przykład lampkami LED?

- Zacznijmy od samej choinki, bo ona przecież może być kupiona z korzeniami i później wyrosnąć na piękne drzewo w ogrodzie, na działce, czy u znajomych. Oczywiście nie będę nikogo namawiać, żeby choinkę oświetlać świecami, nawet jeśli będą to świece naturalne. Lampki LED będą dobrym rozwiązaniem. Warto jednak, myśląc o różnych świecach, z których z upodobaniem korzystamy zwłaszcza zimą, zwrócić uwagę na ich skład. Te ekologiczne, czyli sojowe lub z wosku pszczelego są też najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia. No i nasza choinka nie musi przypominać tej filmowej także pod względem ozdób. Dbając o to, aby była zarówno przyjazna środowisku jak i niepowtarzalna, możemy pokusić się o przygotowanie własnych ozdób: papierowych, piernikowych lub z użyciem suszonych owoców. A swoją drogą, najpiękniejsze drzewko świąteczne, jakie kiedykolwiek widziałam, przybrane było jedynie ręcznie zrobionymi aniołami, łańcuchami z papieru kolorowego i bombkami z takiej samej włóczki. Prawdziwe dzieło sztuki.

Podsumowując, planując Święta możemy myśleć o ekologii na wiele sposobów: oszczędzając surowce, energię oraz ograniczając wytwarzane przez nas odpady. No i oczywiście dbając o właściwą ich segregację. Jedyne czego nie warto szczędzić, to czas na przebywanie blisko tych, którzy są dla nas ważni.

Zbliża się koniec roku, za chwilę święta. Czego życzy sobie Pani na kolejny rok i czego życzy Pani mieszkańcom regionu?

- Wszystkim życzę przede wszystkim zdrowia. To jest teraz najważniejsze. Życzę nam wszystkim realizacji zaplanowanych celów, bo ten mijający rok pokazał, że plan to jedno a ich realizacja nie zawsze zależy od nas. Święta to przede wszystkim czas rodzinny, ale dla mnie przede wszystkim to czas radości i uśmiechów wszystkich dzieci. To przecież wkoło nich kręci się całe nasze życie, dlatego w tym okresie zawsze pamiętam o tych potrzebujących. Moim marzeniem jest, abyśmy więcej ze sobą rozmawiali. Dobry dialog nawet w najtrudniejszych sprawach jest tym, co pozwala dojść do porozumienia. Każdemu więc życzę dobrych i pozytywnych rozmów. Niech kolejny rok będzie pełen dobrych chwil i da nam dużo radości. No i oczywiście życzę nam wszystkim abyśmy wszyscy częściej myśleli o naszym otoczeniu i wprowadzali coraz więcej ekologicznych rozwiązań.

Rozmawiała Joanna Nowakowska

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe