Ostrów: Jesienne i „covid-owe” interpelacje

  • 14.12.2020, 10:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Jesienne i „covid-owe” interpelacje
Funkcjonowanie oświetlenia ulicznego i drogowego na terenie miasta, podsumowanie Ostrowskiego Pakietu Pomocowego dla przedsiębiorców, zasady odbioru odpadów „bio” oraz środki finansowe na walkę z pandemią to niektóre ze spraw poruszonych przez miejskich radnych w interpelacjach i zapytaniach podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Arkadiusz Sodkiewicz w związku z rozpoczętym okresem jesienno-zimowym i dłuższymi okresami zmroku zwrócił się z wnioskiem o dokonanie przeglądu miejskiego oświetlenia ulicznego i drogowego, szczególnie w kontekście odpowiednich godzin rozświetlania i wygaszania lamp oświetleniowych oraz naprawy usterek oświetlenia na Osiedlu Jana Pawła II. W odpowiedzi prezydent miasta Beata Klimek poinformowała, że została dokonana korekta ustawień włączenia i wyłączenia oraz zlecona naprawa oświetlenia we wskazanych przez radnego Sodkiewicza miejscach.

Z kolei radny Mateusz Nycek zwrócił się z prośbą o podsumowanie Ostrowskiego Pakietu Pomocowego dla lokalnych przedsiębiorców wprowadzonego wiosną tego roku z inicjatywy prezydent Beaty Klimek. Jak zauważył wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej „to ważny i pozytywny wkład lokalnej wspólnoty samorządowej we wsparciu ostrowskich przedsiębiorców, tym bardziej, że lokalne samorządy, w tym nasze miasto, same znacząco dotknięte zostały negatywnymi skutkami pandemii”. Prezydent Beata Klimek poinformowała, że łączna wartość wsparcia to ponad 1 milion 200 tysięcy złotych, z którego skorzystało ponad 200 ostrowskich Przedsiębiorców. Władze miasta podkreślają, iż Ostrowski Pakiet Pomocowy to uzupełnienie rządowej Tarczy Antykryzysowej.

- Zaoferowaliśmy naszym ostrowskim przedsiębiorcom wsparcie wszędzie tam, gdzie leży to w kompetencji władz samorządowych. Wykorzystaliśmy wszelkie prawnie dopuszczalne samorządowe instrumenty wsparcia oraz możliwości miejskiego sektora komunalnego. Nasze wsparcie nie zakończyło się po pierwszej fali pandemii, wciąż przyjmujemy i rozpatrujemy wnioski przedsiębiorców dotkniętych skutkami trwającej pandemii COVID-19 wskazuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Marian Herwich w swojej interpelacji prosił o rozpatrzenie ewentualnych zmian w grafiku odbioru odpadów BIO na 2021 rok. Jak zaznaczył, ilość odpadów zielonych w miesiącu kwietniu jest znikoma, a w miesiącu listopadzie jest duża. Jednak władze miasta poinformowały, że nadrzędne w tej sprawie są zapisy ustawowe i samorząd nie ma możliwości zmniejszenia zakresu zbierania bioodpadów w kwietniu. W odpowiedzi udzielonej radnemu zaznaczono również, że bioodpady stanowiące odpady komunalne w postaci opadłych liści z terenów położonych w granicach pasa drogowego, a przylegających do danej nieruchomości zgodnie z wieloletnią już praktyką, odbierane są przez zarządcę drogi po zgłoszeniu tego faktu.

O zabezpieczenie w budżecie miasta środków finansowych na walkę z drugą falą pandemii COVID-19 wnioskował radny Leszek Witoń. Prezydent Beata Klimek wskazała, że w budżecie miasta jest kwota ponad 430 tysięcy złotych pochodząca z rezerwy celowej zarządzania kryzysowego, którą można przeznaczyć na ten cel.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe