Powiat Ostrowski: Nagrody burmistrza wręczone

  • 08.12.2020, 12:16
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nagrody burmistrza wręczone
Burmistrz Jacek Bartczak wręczył nagrody za osiągnięcia i zasługi dla gminy Raszków i jej mieszkańców. Tym razem statuetki trafiły w ręce Alicji Duczmal i Justyny Briske-Dutkowskiej.

W tym roku konkurs został ogłoszony już po raz trzynasty. Zespół nominujący zdecydował o przyznaniu nagród za wybitne osiągnięcia dla Gminy i Miasta Raszków w dwóch dziedzinach: kultury fizycznej i sportu – Justynie Briske-Dutkowskiej, nauczycielce wychowania fizycznego oraz w dziedzinie kultury– Alicji Duczmal – dyrektorowi szkoły podstawowej w Raszkowie, prezesowi raszkowskiego chóru.

- To wielki zaszczyt dla mnie uhonorować Panie. Obie poprzez swoją pracę, ogromne zaangażowanie oraz sukcesy, które odnosicie Wy oraz Wasi podopieczni, rozsławiacie naszą gminę w powiecie, regionie, kraju i za granicą. Bardzo za to dziękuję - powiedział burmistrz Jacek Bartczak podczas spotkania.

Alicja Duczmal od 36 lat związana jest z Raszkowem. Pracuje jako nauczyciel, obecnie jest Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie. Od 2008 roku jest Prezesem Chóru Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. Ze śpiewem związana była już od najmłodszych lat szkolnych. Śpiewała w chórze szkolnym w SP w Dobrzycy, w chórze jarocińskiego liceum, o od 1994 roku - w chórze w Raszkowie. Swoją prezesurę oparła na ścisłej współpracy z dyrygentem Jerzym Wojtaszkiem, zarządem i śpiewakami, co umożliwiło szybki rozwój Towarzystwa Śpiewu. Jej umiejętności organizacyjne i duże zaangażowanie w życie społeczne na ziemi raszkowskiej zaowocowały uroczystościami, które wpłynęły na poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Gminy Raszków. Zorganizowała pięć jubileuszy chóru - powstania i reaktywacji, od 20 lat organizuje koncerty kolęd w raszkowskiej świątyni, a od 12 lat Raszkowskie Spotkania Muzyczne, które na stałe wpisały się do gminnego kalendarza imprez. W 2014 roku koordynowała organizację XXVII Przeglądu Chórów Południowej Wielkopolski, które odbyły się w Raszkowie.

Chór z dumą reprezentuje naszą Małą Ojczyznę, koncertując w Polsce i za granicą. Pani Alicja Duczmal zorganizowała wiele wyjazdów zagranicznych. Nasi chórzyści występowali w najważniejszych miejscach kultu Maryjnego w Polsce i w Europie. Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie uświetnia uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym i okolicznościowym – m.in. Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości, czy Dożynki Gminne. Dokonania chóru zostały utrwalone na dwóch płytach – w 2004 r. (utwory sakralne) oraz w roku 2015 (muzyka rozrywkowa - ,,Jak za dawnych lat”). W 2018 roku chór został wyróżniony nagrodą starosty ostrowskiego - Złotym Laurem Kultury. Działalność chóru pod prezesurą Pani Alicji Duczmal ma znaczący wpływ na promocję Gminy Raszków w Polsce i za granicą, jednocześnie przysparzając mieszkańcom Raszkowa korzyści duchowych.

Justyna Briske–Dutkowska w Gminie Raszków pracuje od 1985 roku. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez sportowych o zasięgu wojewódzkim (Finał Mistrzostw Wielkopolski Szkół w biegach na orientację w latach 2005, 2006, 2007 i 2011, Mistrzostwa Wielkopolski Szkół w siatkówce dziewcząt w 2016 r.), a także rejonu kaliskiego (Mistrzostwa Rejonu Kaliskiego w latach 2017, 2018, 2019). Każdego roku organizuje również wiele imprez powiatowych (Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w tenisie stołowym, biegach przełajowych, siatkówce i aerobiku). Od lat dba o życie sportowe szkoły przygotowując (również w swoim wolnym czasie) wiele szkolnych zawodów i pokazów. Głównym celem tych imprez jest aktywizacja jak największej liczby dzieci, a osiągnięty wynik jest sprawą drugorzędną. Jest organizatorką wielu szkolnych zawodów: w biegach przełajowych, tenisie stołowym, unihokeju, siatkówce, tańcu, czwórboju, lekkiej atletyce, biegach na orientację, aerobiku i warcabach. Jest również pomysłodawczynią i organizatorką corocznego Crossu Fiedlera. Przygotowywana od 32 lat impreza wrosła w tradycję szkoły, gminy, powiatu i województwa. Corocznie startuje w nim nawet1000 zawodników z kilkunastu szkół w województwie. Biegi przeznaczone są dla dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych od przedszkola aż do biegu głównego dla dorosłych. Od 3 lat Cross rozpoczyna się ,,Biegiem dla Transplantacji”, w którym uczestniczą zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych. Jest to idea wsparcia tej właśnie formy ratowania życia. Od kilku lat wraz prowadzi szkolną grupę aerobiku MARIPOSA, która promuje szkołę oraz Gminę i Miasto Raszków na imprezach sportowych, również ogólnopolskich. W roku szkolnym 2019/2020 zespół zdobył dwa I miejsca w Mistrzostwach Wielkopolski Szkół w aerobiku w swoich kategoriach wiekowych. Od lat szkoła w Raszkowie, dzięki punktom zdobytym przez jej uczniów, zajmuje wysokie miejsca w punktacji SZS Wielkopolska na najbardziej usportowioną szkołę w Wielkopolsce. Uczniowie Justyny Briske-Dutkowskiej byli także medalistami Mistrzostw Wielkopolski w biegach przełajowych - drużynowych i indywidualnych. Współpraca z UKS Arkady zaowocowała medalami Mistrzostw Wielkopolski Szkół w biegach na orientację.

 

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe