Ostrów: Walczymy ze smrodem

  • 02.12.2020, 17:41 (aktualizacja 08.12.2020, 12:04)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Walczymy ze smrodem
1 grudnia, odbyła się wideokonferencja na temat prowadzonych przez Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów działań mających na celu ograniczenie nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z instalacji.

Udział w niej wzięli: Mikołaj Kostka – zastępca prezydent Ostrowa, Marzena Wodzińska – prezes RZZO, Piotr Szewczyk – przewodniczący Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a także przedstawiciele zarządu osiedla Zacisze Zębców. Podczas spotkania przedstawiono wyniki audytu technologicznego instalacji zleconego przez Miasto we współpracy ze spółką RZZO.
- Audyt pomógł zidentyfikować źródła powstawania zapachu, a władzom Miasta i władzom spółki stworzyć harmonogram prac dążących do jego wyeliminowania. Podzieliliśmy je na te, które będziemy realizować w krótkim horyzoncie czasowym – w bieżącym i przyszłym roku – oraz na te, które wykonane zostaną po tym okresie – informuje Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa.

 

Harmonogram najbliższych prac:
1. Usunięcie odpadów zielonych zalegających na instalacji.
- ilość do przekazania: 2300 ton,
- termin: grudzień 2020 r. (ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy) – luty 2021 r.
2. Zabudowa strefy przyjmowania odpadów.
- termin: styczeń 2021 r. (ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy) – grudzień 2022 r.
3. Montaż płuczki.
- termin: styczeń 2021 r. (ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy) – grudzień 2021 r.
4. Odgazowanie kwatery 1/3 składowiska
- termin: styczeń 2021 r. (ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy, uzyskanie niezbędnych pozwoleń) – grudzień 2021 r. Realizacja – ZOiGO MZO S.A.
5. Stworzenie 5-letniej strategii rozwoju spółki.
- termin: styczeń 2021 r. – grudzień 2021 r.
- strategii zawierać będzie przeniesienie części instalacji poza granice miasta.

W pracach mających na celu likwidację, a co najmniej znaczące ograniczenie odoru, spółka i mieszkańcy tej części miasta mogą liczyć na władze Ostrowa. Pierwsze decyzje zostały już podjęte.
- Prezydent miasta zaproponowała radnym wniesienie do spółki aportu rzeczowego, czyli niezabudowanej działki o wartości szacowanej na 1,5 mln zł, która bezpośrednio przylega do istniejącej przy ulicy Staroprzygodzkiej instalacji. Posłuży ona spółce jako zaplecze technologiczne. Obecnie spółka działa na około 4 hektarach terenu w momencie, gdy dobrze zorganizowane instalacje prowadzące przetwarzanie odpadów komunalnych posiadają tego terenu ponad dwa razy więcej. Przekazanie tego gruntu pozwoli na „odkorkowanie” zakładu i przeniesienie części jego działalności na tę właśnie działkę – wyjaśnia wiceprezydent.
Prezydent Ostrowa, podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej, zwróciła się do radnych o przekazanie spółce 1,4 mln zł na wsparcie działań zarządu RZZO. Nastąpi to jeszcze w tym roku. Rada Miejska zgodę na to wyraziła. Pozwoli to na niezwłoczne rozpoczęcie działań naprawczych. W projekcie budżetu miejskiego na 2021 rok, również na tego typu wsparcie, znalazł się kolejny milion złotych.
Uczestnicy wideokonferencji odpowiadali także na pytania przesyłane przez mieszkańców. Część z nich dotyczyła trwającej na Zębcowie akcji bilbordowej.
- Dziękuję wszystkim tym mieszkańcom, który zaangażowali się w tę akcję. Dzisiejsza konferencja pokazała, co udało się nam wspólnie wypracować. Myślę, że jeśli zrealizowane zostaną zaplanowane działania problem smrodu zniknie. Plan jest realny, jednak wiemy, że nie uda się tego wykonać jednego dnia. Mając na uwadze wszystkie nasze spotkania i ustalenia apeluję do mieszkańców, by banery schować do szafy. Mam nadzieję, że już nigdy nie będą nam potrzebne – przekonywał Dawid Barczak, przewodniczący Rady Osiedla Zacisze Zębców.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe