Ostrów: Przegląd Form Teatralnych Maska 2020

  • 02.12.2020, 15:41
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przegląd Form Teatralnych Maska 2020
Odsunięty w czasie XIX Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka pomimo epidemii doszedł do skutku.

Tegoroczna edycja różniła się jednak od poprzednich pod wieloma względami.
- Festiwal, który corocznie odbywał się  w marcu, niejako zwiastując wiosnę, przynosząc nowe wyzwania dla organizatorów i instruktorów grup teatralnych, dostarczając ogromnej energii, zaangażowania i  entuzjazmu artystów, wzbudzając duże zaciekawienie i radość publiczności, ze względu na pandemię i ograniczenia w zakresie bezpośrednich kontaktów większej liczby osób, został przeniesiony na jesień. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że uda nam się spotkać: na scenie, na widowni, za kulisami. Stało się inaczej – mówi Beata Serbakowska, dyrektor ZSS.
Organizatorzy zaproponowali zgłoszonym zespołom, formułę zdalnej prezentacji przygotowanych spektakli i takiż sposób rozstrzygnięcia festiwalu. To rozwiązanie znalazło pozytywny oddźwięk i aprobatę uczestników. Występy bacznie oglądało i oceniało on-line profesjonalne jury w składzie: prof. dr hab. Anita Stefańska - pracownik Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Poznaniu, dr Lidia Głazik - artysta plastyk, rzeźbiarka, adiunkt na Wydziale Padagogiczno – Artystycznym UAM oraz Maria Bednarczyk-Antczak instruktor teatralna.
W XIX Przeglądzie Maska wystąpiło 9 zespołów: grupa „Draka” z SP 19 w Kaliszu, „Koło Żywego Słowa” SOSW Ostrzeszów, grupa „Kameleon” SOSW Konarzew, „Rupieciarnia” z ZPS Pleszew, „Teatr na 103” ZSS 103 Poznań, grupa „Swoboda” ZSS 101 Poznań,  „Po prostu” ŚDS Odolanów, grupa teatralna z POW w Ostrowie Wielkopolskim oraz gospodarze – grupa „Kajtuś czarodziej” z ZSS Ostrów Wielkopolski.
Pierwszą nagrodę otrzymał zespół teatralny z ZSS nr 101 w Poznaniu za spektakl pt: „O Królu Bulu”, II miejsce - grupa teatralna z ZSS nr 103 w Poznaniu za przedstawienie pt.: „Katarynaka”; III miejsce –  grupa teatralna z ZSS im. Janusza Korczaka – bajka o „Czerwonym Kapturku”.
Niepełnosprawni artyści po raz kolejny zademonstrowali, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu, że w swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować, że do powierzonych zadań artystycznych podchodzą bardzo poważnie, z oddaniem i zaangażowaniem.
- Składamy serdeczne podziękowania grupom teatralnym, które podjęły wyzwanie prezentacji swoich występów w nowej odsłonie w warunkach zdalnego nauczania i zdalnej pracy. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego pod patronatem którego impreza odbywa się corocznie. Wyrażamy wdzięczność za wsparcie finansowe naszej imprezy, zarówno dla Powiatu Ostrowskiego, jak i Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski.  Mamy nadzieję, że kolejna Maska odbędzie się już w rzeczywistym kontakcie, że znów doświadczać będziemy tej niecodziennej atmosfery „święta teatru” – godzin prób i przygotowań do występu, oczekiwań co przyniesie kolejny spektakl, niepewności związanej z werdyktem jury, ale przede wszystkim klimatu „spotkania” – wymiany, relacji, dzielenia się wzruszeniami, radością. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję przeglądu za rok – dodaje Beata Serbakowska.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe