Wielkopolska: Szpital gotowy. W pierwszym tygodniu grudnia pierwsi pacjenci

  • 28.11.2020, 13:59
  • Ryszard Binczak
Wielkopolska: Szpital gotowy. W pierwszym tygodniu grudnia pierwsi pacjenci
Zakończył się odbiór techniczny szpitala tymczasowego budowanego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zabezpieczona została już kadra medyczna.

Służby wojewody Łukasza Mikołajczyka w ostatnich dniach odebrały od Międzynarodowych Targów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego. Aktualnie trwa proces szkoleń dla personelu medycznego. 
- W najbliższych dniach będziemy w pełni gotowi do kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa naszych pacjentów. Obecnie jesteśmy w okresie niezwykle intensywnych przygotowań, formowania zespołów medycznych oraz szkoleń dotyczących używania sprzętu - mówi dr hab. Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.
Liczba łóżek w szpitalu tymczasowym będzie zwiększana etapowo. Pierwszy etap otwierający działalność pozwoli na zabezpieczenie 150 łóżek. Uniwersytet Medyczny już zabezpieczył kadrę medyczną, która jest w stanie opiekować się 200 pacjentami. W kolejnych etapach, gdy liczba pacjentów wzrośnie, kadra medyczna może być poszerzona również dzięki rekrutacji prowadzonej przez stronę szpitaltargi.pl, w ramach której zgłosiło się ponad 1200 osób.
Wojewoda Łukasz Mikołajczyk analizuje również sytuację w szpitalach powiatowych, w których mogłoby dojść do zmniejszenia liczby łóżek covidowych, jeśli zostaną spełnione poszczególne warunki. 
– Przygotowujemy ewentualny plan zmniejszania liczby łóżek w określonych powiatach, jeśli sytuacja epidemiczna się ustabilizuje, a szpital tymczasowy w kolejnych etapach będzie zwiększał liczbę przyjęć. Chcemy dać oddech szpitalom powiatowym, ale kluczowa jest sytuacja związana z liczbą zakażeń. To jest warunek, który musi być spełniony – mówi wojewoda.
W pierwszym tygodniu grudnia szpital przyjmie pacjentów. 
– Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, gotowość szpitala 30 listopada zostanie osiągnięta. Kolejne dni to ostatnie przygotowania kadry i pierwsi pacjenci – dodaje Łukasz Mikołajczyk. 
Na terenie targów stanęły już zbiorniki z tlenem medycznym. Szpital oprócz łóżek będzie dysponował także gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, magazynami leków, magazynem medycznym, zapleczem sanitarnym dla pacjentów oraz pomieszczeniami dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe