Powiat Ostrowski: Dojadą wygodnie na pole i do domu

  • 24.11.2020, 18:02
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dojadą wygodnie na pole i do domu
Ponad 62 lata mieszkańcy ulicy Łąkowej we Wtorku czekali na asfaltową nawierzchnię.

Doczekali się, dzięki dobrej współpracy gminy Ostrów Wielkopolski i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który dofinansował budowę drogi kwotą 150 tysięcy zł z Funduszu Budowy Dróg Dojazdowych do pól.
Na budowę dróg dojazdowych do pól tylko w tym roku Urząd Marszałkowski wydal ponad 20 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z opłat za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Pobiera się je od firm i osób prywatnych, które prowadza swoją działalność lub budują domy na byłych terenach rolniczych. Największym płatnikiem w Wielkopolsce z tego tytułu jest kopalnia odkrywkowa Konin. Zebrane w ten sposób pieniądze trafiają rocznie do niemal 180 wielkopolskich gmin, gdzie są przeznaczane między innymi na budowę dróg dojazdowych do pól.  
- Ten program pozwala gminie realizować inwestycje drogowe również w miejscach, gdzie występuje tylko budownictwo rozproszone. Dzięki temu możemy budować drogi, które łączą rozproszone budynki i jednocześnie stanowią drogi dojazdowe do pól. Staramy się wybierać takie odcinki, które jednocześnie spełniają te dwa cele - tłumaczy Antoni Hadryś, zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski.
O nawierzchnię dla ulicy Łąkowej drogę zabiegali od dawna okoliczni mieszkańcy i sołtys Wtórku, Ryszard Ryfa.
- Dziękuję bardzo władzom Gminy Ostrów Wielkopolski za skuteczne napisanie wniosku i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego, a zwłaszcza marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu, za wsłuchanie się w nasze prośby. To ważna dla nas droga, bo stanowi dojazd do drogi powiatowej, prowadzącej w kierunku Ostrowa – podkreśla sołtys Wtorku.  
Zrealizowany odcinek ulicy Łąkowej liczy ponad 800 metrów. Do 150 tys. zł dofinansowania gmina dołożyła z budżetu 130 tysięcy, tak więc całość inwestycji zamknęła się kwotą około 280 tys. zł. JW

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe