Ostrów: Rating Ostrowa utrzymany

  • 16.11.2020, 11:02 (aktualizacja 22.11.2020, 11:28)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Rating Ostrowa utrzymany
Każdego roku niezależna agencja ratingowa Fitch Ratings bada stan finansów Ostrowa Wielkopolskiego. Fitch utrzymał ocenę z poprzedniego zestawienia – „BBB+” dla zadłużenia w walucie zagranicznej - potwierdzając jednocześnie międzynarodowy długoterminowy rating Ostrowa dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „BBB+”, a także długoterminowy rating krajowy Miast na poziomie „AA(pol). To bardzo dobra informacja dla miejskich finansów.

Fitch określił perspektywę ratingów jako stabilną. Nowy rating uwzględnia współpracę Ostrowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dzięki której do Ostrowa trafi atrakcyjne, bardzo korzystnie oprocentowane i rozłożone w czasie zwrotne finansowanie. Wielki Program Rozwoju Miasta do 2023 roku to 250 000 000 złotych, z czego środki zewnętrzne z EBI stanowią 110 000 000 złotych, na ważne, oczekiwane i bardzo potrzebne inwestycje w naszym mieście. Analitycy agencji wzięli także pod uwagę skutki pandemii koronawirusa oraz wpływające na finanse samorządów decyzje władz centralnych.
Jak podano w uzasadnieniu: „Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Ostrowa w średnim okresie pozostaną zbieżne z wynikami podmiotów z grupy porównawczej z ratingiem na poziomie „BBB+”, pomimo oczekiwanego pogorszenia koniunktury gospodarczej wywołanego pandemią koronawirusa oraz wcześniejszymi decyzjami władz centralnych w zakresie obniżenia stawek podatku od osób fizycznych (PIT) i podwyżek płac nauczycieli. Fitch ocenia Samodzielny Profil Kredytowy Miasta (Standalone Credit Profile; SCP) na poziomie „bbb+”.
Najnowsze dane otrzymane od emitentów z sektora jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce nie wskazują na znaczące pogorszenie się ich sytuacji finansowej. Jednak zachodzące negatywne zmiany w ich dochodach i wydatkach mogą się pogłębiać w nadchodzących tygodniach i miesiącach z uwagi na spadek działalności gospodarczej oraz niektóre ograniczenia nakładane przez władze centralne, które mogą zostać zaostrzone, bądź wydłużony okres ich obowiązywania. Ratingi Fitch co do zasady zawierają założenia dotyczące uwarunkowań w przyszłości. Im dłuższy okres trwania pandemii, tym skutki wynikające z ograniczeń działalności gospodarczej będą miały bardziej negatywny wpływ na sytuację finansową JST”.
Przy tworzeniu zestawienia analitycy Fitch Ratings wzięli pod uwagę m.in. stabilność miejskich dochodów, zdolność do zwiększania dochodów, stabilność wydatków, elastyczność wydatków, zobowiązania i płynność (stabilność), zobowiązania i płynność (elastyczność), Zdolność Obsługi Zadłużenia.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe