Powiat Ostrowski: Karetka w Raszkowie

  • 14.11.2020, 12:40
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Karetka w Raszkowie
Od 1 lipca 2020 roku w Raszkowie oficjalnie otwarto nową bazę ratownictwa medycznego, która służy mieszkańcom dminy Raszków oraz północnej części powiatu ostrowskiego.

Uruchomiony został całodobowy podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Raszkowie, który podlega pod ostrowski szpital. Początkowo stacjonował tutaj pojazd zastępczy, który docelowo został zamieniony przez zupełnie nowy ambulans. Na ten zakup Rada Gminy i Miasta Raszków przekazała kwotę 555 tys. zł. Pojazd jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, ratujący zdrowie i życie ludzkie. Rada wydatkowała również z budżetu 80 tys. zł na siedzibę zespołu ratowniczego i garażu dla karetki. Utrzymanie pojazdu oraz podstacji ratownictwa medycznego to wydatek 1 mln 282 tys. złotych rocznie i ten koszt wziął na siebie Urząd Wojewódzki, który zabezpieczył taką kwotę dla ostrowskiego szpitala.

Starania Gminy i Miasta Raszków w tym zakresie trwały wiele lat. Dzięki rozmieszczeniu Zespołów Ratownictwa Medycznego poza szpitalem w Ostrowie usprawniony został dostęp do osób zamieszkujących najdalsze zakątki powiatu – w tym gminy Raszków. Nowy zespół w Raszkowie zabezpieczy dodatkowo miejscowości gminy Ostrów Wielkopolski, takie jak: Szczury, Biniew i Górzenko, a także miejscowości znajdujące się na krańcach sąsiadujących powiatów – Świnków, Baszyny, Roszki i Orpiszew w powiecie krotoszyńskim oraz Koźminiec, Bronów, Trzebowa, Karminek czy Krzywosądów w powiecie pleszewskim.
- Jestem niezmiernie wdzięczny  Wojewodzie Wielkopolskiemu Łukaszowi Mikołajczykowi za pozytywną rekomendację do Ministerstwa Zdrowia, dzięki której otwiera się możliwość stacjonowania karetki pogotowia ratowniczego przez 24 godziny na dobę w Raszkowie – powiedział Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa.
Wartością dodaną stacjonowania zespołu ratowniczego w Raszkowie jest możliwość zasięgnięcia porad w zakresie zdrowia. Mieszkańcy gminy często odwiedzają ratowników w ich siedzibie przy bibliotece w Raszkowie i tam otrzymują fachowe informacje.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ratownik
Ratownik 14.11.2020, 12:54
Z calym szacunkiem. Jakich informacji udzielaja ratownicy? Nie ma tam informacji ani tym bardzej ambulatorium. Kto w ogole pisze takie bzdury?

Pozostałe