Powiat Ostrowski: Wystrojeni jak Biskupianie

  • 06.11.2020, 19:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wystrojeni jak Biskupianie
O komplet nowych kostiumów dla ośmiu par z Zespołu Pieśni i Tańca ,,Przygodzice" wzbogacił się pielęgnujący lokalne tradycje Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach.

Ten zakup sfinansowano dzięki dotacji z projektu "EtnoPolska 2020", łączącego kulturę i społeczeństwo, oddolną działalność, oddolne inicjatywy. Program był dedykowany do samorządów i do instytucji kultury.
Choreograf, zespołu Agata Niedzielska przekonuje,  że zakup strojów biskupiańskich, a tym samym poszerzenie repertuaru ZPiT ,,Przygodzice" o tańce i przyśpiewki z tego regionu, znacząco wpłynie na atrakcyjność formacji.
 - Zespół to nie tylko nauka tańca czy śpiewu, ale również okazja do przymierzenia elementów strojów ludowych - mówi Agata Niedzielska. -Jak zakładamy normalne ubranie - spodnie, sukienkę itd. - trochę człowiek zasmucony, przygarbiony, ale jak taki strój zakładamy, każdy od razu wyprostowany i uśmiechnięty. Ta energia, kolory, to jest to.
Przepiękne stroje z regionu Biskupizny trafiły do Przygodzic w minionym tygodniu. Przy tej okazji tancerzy z Przygodzic zaznajomiono z historią biskupiańskiej kultury ludowej oraz nazewnictwem poszczególnych elementów stroju, a także sposobem ich ubierania. TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe