Ostrów: Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów i osób z niepełnosprawnościami

  • 05.11.2020, 15:13 (aktualizacja 07.11.2020, 13:30)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów i osób z niepełnosprawnościami
Ostrowski Ekspres Inwestycyjny ruszył i nie zamierza się zatrzymywać! 4 listopada ogłoszony został przetarg na kolejne już zadanie w ramach Wielkiego Programu Rozwoju Miasta do 2023 roku – jest nim nowy oddział Domu Dziennego Pobytu na parterze Domu Katechetycznego przy ul. Raszkowskiej 39.

To inwestycja, która zostanie zrealizowana dzięki wsparciu banku Unii Europejskiej. Ostrów Wielkopolski jest pierwszym miastem w Polsce poniżej 100 tysięcy mieszkańców, które otrzymało szansę skorzystania ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W sumie do naszego miasta trafi 110 milionów złotych, które w całości zostaną wykorzystane na miejskie inwestycje. Adaptacja parteru Domu Katechetycznego i stworzenie tam Centrum Pobytu Dziennego to jedna z nich.
- W naszym mieście powstanie kolejny oddział Domu Dziennego „Senior Wigor”. Będzie to miejsce nie tylko integracji i opieki nad seniorami, ale przede wszystkim będzie tu także świadczona opieka pielęgniarska, rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna. Czujemy się odpowiedzialni wobec pokolenia, które budowało Ostrów Wielkopolski i chcemy zapewnić im bezpieczną jesień życia – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Realizacja zadania jest możliwa dzięki współpracy z ostrowską Parafią pw. Św. Antoniego Padewskiego  i jej proboszczem, księdzem prałatem Witoldem Szalą. Parter budynku zostanie udostępniony Miastu w ramach umowy bezpłatnego użyczenia.
- Na jednym z naszych spotkań pojawiła się idea stworzenia miejsca spotkań dla osób starszych i niepełnosprawnych w centrum Ostrowa. Podchwyciłem ją – zaproponowałem, że nie trzeba nic budować. Mamy duży Dom Katechetyczny, który jest wykorzystywany, ale w części. Są pomieszczenia, które stoją puste. Pomysł, który się pojawił – stworzenia tutaj Domu Seniora - jest pomysłem w dziesiątkę  – zaznacza ks. Prałat Witold Szala, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Placówka będzie zapewniać możliwość pobytu dziennego, co najmniej 8 godzin od poniedziałku do piątku. Centrum zapewniać będzie również możliwość spożycia ciepłego posiłku.
- Planujemy zaadoptować część parteru – 350 m²  powierzchni użytkowej. Projekt zakłada kompleksową modernizację tej części Domu Katechetycznego. Przede wszystkim zostanie on dostosowany do potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Powstanie rampa z platformą, która będzie ten dostęp umożliwiać. Zostaną wymienione wszystkie sieci: sieć wodno – kanalizacyjna, sieć elektryczna, zmodernizowana zostanie wentylacja. Zostanie wymieniona stolarka zarówno drzwiowa, jak i okienna. Powstanie tutaj bardzo dobrze zorganizowane miejsce dla naszych, ostrowskich seniorów – dodaje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Seniorzy będą mogli korzystać z jadalni z funkcją sali spotkań, sali aktywności wyposażonej w sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenia klubowego wyposażonego w biblioteczkę, sprzęt RTV, szatni, pomieszczenia do terapii indywidualnej, do odpoczynku z miejscami do leżenia, pokoju opieki pielęgniarskiej, szatni, łazienki przystosowanej do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami oraz dwie toalety z prysznicami (krzesełkami i uchwytami), pomieszczeń kuchennych umożliwiających podgrzanie posiłków oraz pomieszczeń dla pracowników.
Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – poza wykonaniem rampy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych i zamontowanie podnośnika platformowego w przedsionku – przewidziano wiele innych usprawnień. Komunikacja wewnątrz obiektu umożliwi poruszanie się niezależnie od stopnia sprawności. Jako ułatwienie dla osób niedowidzących, oznakowania wewnątrz budynku zostaną wykonane także w alfabecie Braille’a. W komunikacji przewidziano również kontrastujące kolory, które będą ułatwiać orientacje w przestrzeni. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych zastosowane zostanie oświetlenie uruchomiane przez czujniki ruchu.
Koszt zadania jest szacowany na kwotę 1,8 mln złotych, z czego 1,6 mln złotych to prace budowlane, a 200 tys. złotych - pełne wyposażenie obiektu .
Inwestycja ruszyła wraz z ogłoszeniem przetargu 4 listopada. Oferty na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania można składać do 23 listopada. Prace modernizacje rozpoczną się po 4 stycznia 2021 roku. Koniec prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2021 roku. Otwarcie Centrum Pobytu Dziennego przy ul. Raszkowskiej 39 odbędzie się w styczniu 2022 roku.
W ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego do 2023 roku zrealizowane zostaną inwestycje edukacyjno – opiekuńcze, inwestycje społeczne, budowy dróg, chodników i ścieżek rowerowych, inwestycje ekologiczne, inwestycje sportowe i rekreacyjne, rewitalizacja przestrzeni miejskiej oraz budowa parku wodnego.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe