Powiat Ostrowski: Lokalowy potencjał

  • 01.11.2020, 05:14
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Lokalowy potencjał
Przejęty przez Gminę Przygodzice budynek dawnego dworca PKP w Antoninie po kapitalnym remoncie odzyskał swój pierwotny styl. Całkowicie zmieniły się jego elewacja, częściowo wnętrze, ale przede wszystkim przeznaczenie.

W rezultacie zakończonej właśnie rewitalizacji dawnego dworca PKP w Antoninie, parter budynku zaadaptowano na cele mieszkaniowe Gminy Przygodzice. Zachowano jednak funkcję pasażerską tego miejsca, pozostawiając w nim poczekalnię dla podróżnych. Rewitalizacja dworca objęła m.in.: termomodernizację budynku (docieplenie stropu), przebudowę parteru, adaptację go na 5 lokali socjalnych oraz poczekalnię, rekonstrukcję ceglanej elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do ogrzewania lokali socjalnych wykorzystany będzie m.in. system pomp ciepła.
- Dzięki tej inwestycji zachowany został zabytkowy charakter dworca, który gdyby nie projekt adaptacji, najprawdopodobniej stałby i niszczał - mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.
W ramach tego samego projektu ujętego w lokalnym programie rewitalizacji gminy Przygodzice na lata 2017-2023, zmodernizowano także drogę dojazdową oraz bliskie otoczenie dworca.
Koszt tegorocznych prac wyniósł nieco ponad 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie - 820 tys. zł.  Wcześniej, w 2019 r., modernizacji poddano również siedzibę i otoczenie schroniska młodzieżowego w pobliskim Ludwikowie, którego część adaptowano na centrum kreatywności. Przebudowa infrastruktury na terenie schroniska kosztowała także 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie - 992 256 zł.
Projekt pn. ,,Rewitalizacja terenów i obiektów w miejscowościach Antonin i Ludwików" jest współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Poddziałania 9.2.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej”. TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe