Ostrów: Ostrów doceniony za „Innowacje w Polityce”

  • 01.11.2020, 06:45 (aktualizacja 06.11.2020, 20:26)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów doceniony za „Innowacje w Polityce”
Prezydent Beata Klimek znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia”. Konkurs organizowany jest przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu.

Celem konkursu jest popularyzacja najciekawszych i najbardziej efektywnych nowych przedsięwzięć, które rozwiązują konkretne problemy społeczności – miast, regionów, państw. Jest on skierowany jest do polityków aktywnych na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Jak informują organizatorzy konkursu: „misją konkursu jest dostrzeganie i wspieranie tych polityków w Europie, którzy mają odwagę przełamywać schematy, są twórczy i skuteczni – niezależnie od tego z jaką partią polityczną są związani i na jakim szczeblu administracyjnym działają”.
W konkursie biorą udział projekty z całej Europy. W tym roku, w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby, do konkursu wprowadzono nowe kategorie w zakresie cyfryzacji, rozwoju regionalnego i edukacji. Można było również zgłaszać projekty w dotychczas istniejących kategoriach: demokracja, prawa człowieka, społeczność lokalna, ekologia, gospodarka i jakość życia.
Prezydent miasta Beata Klimek została finalistą w kategorii „Ekologia”, prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii”.
„1058 jurorów – internautów z 47 krajów wybrało projekt z Ostrowa Wielkopolskiego jako wyróżniający się w całej Europie przykład innowacji politycznej. Spośród 398 zgłoszeń ostrowski projekt znalazł się wśród 10 najlepszych w swojej kategorii i wśród 90 najlepszych w Europie” – czytamy w uzasadnieniu organizatorów konkursu.
Wyróżniony w konkursie projekt dot. budowy własnej miejskiej sieci ekologicznej energii to element Ostrowskiego Rynku Energetycznego, realizowanego przez Centrum Rozwoju Komunalnego.
- Niezwykle cieszę się, że po raz kolejny jeden z ostrowskich projektów został doceniony na arenie europejskiej. To szczególna inwestycja, bo z jednej strony niezwykle innowacyjna, a jednocześnie niosąca konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w obliczu podwyżek cen i niepewności na rynku energii elektrycznej, stało bardzo ważnym wyznaniem dla samorządu Ostrowa Wielkopolskiego. Nasze miasto przewidziało to zjawisko i z wyprzedzeniem podjęło własną inicjatywę, stając się pionierem w dziedzinie lokalnej energetyki. Patrząc perspektywicznie i dalekowzrocznie chcemy dać przedsiębiorcom i mieszkańcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną - mówi Beata Klimek, prezydent miasta.
To już trzecie wyróżnienie w konkursie „Innowacje w Polityce” dla Prezydent Miasta Beaty Klimek. W 2017 roku do ścisłego finału został zakwalifikowany projekt dotyczący projektów miejskich (m.in. Ostrowska Karta Seniora, Ostrowska Karta Rodziny), natomiast w 2019 r. wyróżniona została inwestycja dot. budowy mieszkań dla seniorów przy ul. Wiosny Ludów.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe