Powiat Ostrowski: Kolejna jednostka ma nowy wóz strażacki

  • 31.10.2020, 11:07
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kolejna jednostka ma nowy wóz strażacki
OSP Gorzyce Wielkie mają nowy wóz strażacki. To VOLVO FL 4X4 GBA 3/16. Samochód wraz z wyposażeniem wart jest bagatela, prawie milion złotych! Hucznie został powitany przez miejscowych druhów, mieszkańców oraz wszystkie jednostki z gminy.

Zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego możliwy był dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu, wsparciu z budżetu gminy oraz sponsorów. Co ciekawe na jego zakup złożyli się także sami mieszkańcy, przekazując złom. Podczas kilku takich zbiórek udało się zebrać około 6 ton tego typu odpadów. Pieniądze ze sprzedaży trafią na doposażenie samochodu.

- Długo marzyliśmy o takim samochodzie. Szukaliśmy różnych źródeł dofinansowania. Udało się. Dziś do naszej jednostki trafił wspaniały pojazd. Gorzyce Wielkie to bardzo duża miejscowość. Liczba mieszkańców sięga tu 3 tysięcy. Miejscowość cały czas się rozwija. Samochód był nam bardzo potrzebny. Mamy dużo zdarzeń: pożarów, wypadków, coraz częstsze anomalia pogodowe. Dziś potrzebny jest wóz strażacki wyposażony nie tylko w wodę, ale także w bardzo dobry, nowoczesny sprzęt – podkreśla Wiesław Kempiński, prezes OSP Gorzyce Wielkie.

Symboliczne przekazanie kluczyków odbyło się przed gorzycką remizą. Z-ca wójta Antoni Hadryś przekazał kluczyki naczelnikowi jednostki Eugeniuszowi Koteckiemu.

- Obiecujemy dbać o nowy pojazd. Będzie zawsze gotowy do wyjazdu by nieść pomoc, bez względu na porę dnia – mówił Eugeniusz Kotecki, naczelnik OSP Gorzyce Wielkie.

Mieszkańcy oraz druhowie przygotowali godne powitanie. Były race, sztuczne ognie, syreny, szampan i ogromna radość. Wielu podkreślało, że to historyczny moment dla gorzyckiej jednostki.

Samochód strażacki na podwoziu Volvo typ FL, z napędem 4x4, 6 – osobowy. Wyposażony jest m.in.: generator sygnałów dźwiękowych, maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, sprzęt łączności radiowej, radiostację przewoźną, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, kamerę cofania, wyciągarkę elektryczną 8 ton w obudowie kompozytowej. Posiada dwa zbiorniki środków gaśniczych: zbiornik wody o pojemności 3000 litrów oraz zbiornik środka o pojemności 300 l. Wyposażony jest również w automatyczny zawór napełniania hydrantowego.

Układ wodno-pianowy m.in.: autopompa dwuzakresowa, dozownik środka pianotwórczego, szybkie natarcie, zwijanie elektryczne i ręczne o dł. 60 m z prądownicą wysokociśnieniową, działko wodno-pianowe.

Samochód kosztował prawie 800 tysięcy złotych. Doliczając zakup wyposażenia kwota sięga już blisko miliona złotych !

Pieniądze na jego zakup pochodziły z kilku źródeł. Gmina Ostrów Wielkopolski przekazała 210 tysięcy złotych. Pieniądze dały zielone światło w staraniu się o zewnętrzne dofinansowanie. Jednostka otrzymała kolejne 200 tysięcy złotych z Komendy Głównej PSP. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazały w sumie 360 tysięcy złotych. Brakującą kwotę, kilkudziesięciu tysięcy przekazali sponsorzy. To m. in.: Centrala Zbytu Węgla Węglozbyt S.A., która dała 10 tysięcy złotych. Również mieszkańcy Gorzyc Wielkich dołożyli swoją finansową cegiełkę. Wystawiając złom podczas zbiórki organizowanej przez miejscową OSP.

- Strażacy z jednostki OSP Gorzyce Wielkie sami zainicjowali zbiórkę pieniędzy na ten samochód. W swojej miejscowości rozpoczęli zbiórkę złomu, zwracali się o wsparcie finansowe do różnych firm i przedsiębiorstw. Dziś mogą mówić o wielkim sukcesie. Otrzymali wsparcie z różnych źródeł, w tym Gminy Ostrów Wielkopolski. To bardzo drogi samochód, ale świetnie wyposażony, bardzo potrzebny tej jednostce. Stworzyła się tutaj bardzo aktywna grupa ludzi - strażaków ochotników, która często wyjeżdża do zdarzeń. W tej jednostce nastąpił renesans. Jest dużo młodych strażaków, bardzo dobrze wyszkolonych, dbają o sprzęt, przygotowali strażnicę na przyjazd nowego samochodu. Pomieszczenia są odmalowane, położono nowe płytki, dziś więc jest dla nich bardzo ważny dzień – mówi zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski Antoni Hadryś.

Rocznie strażacy z OSP Gorzyce Wielkie do różnego rodzaju zdarzeń wjeżdżają około 50 razy. To głównie pożary, wypadki oraz usuwanie szkód spowodowanych przez anomalia pogodowe. W szeregach jednostki jest dziś 31 czynnych strażaków ochotników, w tym 3 kobiety.

Wśród gości witających nowy wóz strażacki obecni byli m.in.: przewodniczący rady Piotr Śniegowski, radna Agnieszka Głowacka, sekretarz gminy Dariusz Pryczak, sołtys Gorzyc Wielkich Maria Fórmańska oraz komendant gminny OSP Wiesław Janoś.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe