Powiat Ostrowski: Seria spod pióra

  • 23.10.2020, 13:57
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Seria spod pióra
Dwie nowe publikacje poświęcone nieznanej dotąd historii Przygodzic, unikatowemu witrażowi z Antonina i dawnym rodom przygodzickim wydała właśnie gmina Przygodzice. Ich autorem jest Edmund Radziszewski.

W swojej pierwszej publikacji „Z historii Przygodzic. Gołuchowscy założyciele dóbr przygodzickich”, Edmund Radziszewski zgłębia mało znany temat właścicieli i założycieli Dóbr Przygodzice. Czyni to na podstawie zachowanych źródeł historycznych, dokumentów i skromnej literatury, pieczołowicie ustalając członków rodziny i potomków Rafała z Gołuchowa (ur. XIV w., zm. w 1442 lub 1443 roku). Rafał po ojcu odziedziczył Gołuchów, gdzie mieszkał oraz kilka innych wsi - między innymi Przygodzice. Założył on Dobra Przygodzice, w skład których weszła jeszcze część Chynowej i nieistniejąca już dziś wieś Wierzchanów (Wierzchanowo). Po więcej wiedzy odsyłamy do książki.
Z kolei w publikacji pt. „Antonin. Historia rodu Radziwiłłów zapisana w witrażu”, Edmund Radziszewski opisuje początki rodu Radziwiłłów z Antonina, a także historię unikatowego zdobienia okiennego z kaplicy radziwiłłowskiej - obecnego kościoła pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.
- Jest to pierwsza publikacja poświęcona temu witrażowi, powstała w odpowiedzi na zainteresowanie nim wielu przewodników, turystów i regionalistów - mówi Edmund Radziszewski. - Ta książka jest wprowadzeniem w historię przodków książąt Radziwiłłów z Antonina, zawiera portrety pierwszych przedstawicieli rodu, kopie dokumentów i tablice genealogiczne.
Edmund Radziszewski ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się historią regionalną, historią dawnych kresów Rzeczpospolitej i genealogią. Publikował m.in. w ,,Zeszytach Przygodzickich" i ,,Przygodzickich Wieściach Gminnych". TW
Fot. Tomasz Wojtasik
 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe