Powiat Ostrowski: Akcja - utylizacja

  • 23.10.2020, 12:50
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Akcja - utylizacja
W Przygodzicach zorganizowano dwudniową zbiórkę folii, sznurka, siatki i opakowań po nawozach rolniczych. Są tego tony! Akcję tej utylizacji pilotował miejscowy urząd gminy.

119 gospodarstw z terenu gminy Przygodzice zadeklarowało chęć pozbycia się odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Zadaniem gminy było wskazanie miejsca zbiórki tych odpadów, przeprowadzenie ankietyzacji wśród rolników oraz wybranie wykonawcy. Akcja jest pokłosiem podjętych przez samorząd starań o dofinansowanie wywozu odpadów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na co gmina otrzymała dotację w wysokości 90 tys. zł.
Zbiórkę odbioru odpadów foliowych, w tym innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej z terenu gminy Przygodzice, przeprowadzono w Przygodzicach, w Chynowie i w Dębnicy. A folia jest wszechobecna zarówno w procesie hodowli zwierzęcej, jak i upraw. Późniejszej utylizacji wymagają m.in. folie po kiszonkach, folie pochodzenia ogrodniczego, worki po nawozach. Z tworzyw wykonane są także tzw. big bagi czy sznurki do balotów.
Każdą dostawę trzeba dokładnie posegregować. Odpady zostaną później sprasowane i przekazane do recyklerów.
Kwestia zagospodarowania dużych ilości wykorzystywanych w rolnictwie folii to obecnie jeden z najistotniejszych problemów gospodarki odpadami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. TW

Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe