Ostrów: Specjalistyczny zestaw do działań poszukiwawczo - ratowniczych

  • 20.10.2020, 07:36
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Specjalistyczny zestaw do działań poszukiwawczo - ratowniczych
Ratownicy Stowarzyszenia ,,Szukamy i Ratujemy’’ wzbogacili się nowy pojazd – Mobilny Zestaw Poszukiwawczo-Ratowniczy – przyczepę zbudowaną specjalnie przez firmę Jegger z myślą o prowadzeniu długotrwałych działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Pomysł przyczepy pojawił się w lutym br., kiedy pracując w ciężkich warunkach pogodowych wolontariusze, strażacy, policjanci wracali zmarznięci, przemoknięci po poszukiwaniach zaginionej osoby. Wtedy członkowie stowarzyszenia rozpoczęli poszukiwania firmy, która pomoże im zrealizować marzenie. Marzenie, dzięki któremu uczestnicy akcji będą posiadać zaplecze, w którym napiją się ciepłej herbaty, zjedzą ciepły posiłek, a użyty sprzęt – latarki i radiotelefony - będą mogły zostać naładowane.

Na apel odpowiedziała firma Jegger, której właściciel, projektanci i pracownicy dołożyli wszelkich starań, aby projekt spełniał najwyższe normy – z myślą o użyciu w najtrudniejszych warunkach. Wzmocniona konstrukcja i specjalne opony, zbiornik na wodę, zbiorniki na paliwo, maszty oświetleniowe, akumulator o dużej pojemności, podświetlenie każdej półki, dodatkowe osłony przed wiatrem, opadami deszczu/śniegu – to inicjatywa, która wyszła ze strony firmy.

- Na początku były rysunki tworzone podczas rozmów, szkice, potrzeby. Później poszliśmy krok dalej i pojawił się projekt, który zaczął już przypominać finalny pojazd. W trakcie wielu rozmów i spotkań opracowaliśmy końcowy efekt - mówi Łukasz Kasperkowiak, właściciel firmy Jegger.

W przyczepie znajdują się dwa agregaty prądotwórcze – do zasilania sztabu oraz zaplecza ratowników. Posiada specjalnie przygotowane miejsce, w którym sprzęt do ratownictwa wodnego po akcji może wyschnąć. Na wyposażeniu znajduje się sprzęt specjalistyczny – m. in. termowizja, noktowizor czy lampy do oświetlenia miejsca zdarzenia. Nie zabrakło części medycznej – torby ratowniczej, deski ortopedycznej, a także ubrań chroniących przed osobą zakażoną koronawirusem. Zapleczem dla ratowników jest namiot, stoły, a także wojskowe racje żywnościowe i zapas wody do picia.

 

Tak powstał pierwszy w Polsce, profesjonalny projekt tego typu, stworzony specjalnie dla Stowarzyszenia ,,Szukamy i Ratujemy’’ oraz dostosowany do specyfiki działań poszukiwawczo-ratowniczych. Konstrukcja obejmuje zestaw, który pomoże jeszcze sprawniej i efektywniej nieść pomoc osobom zaginionym.

- Bardzo jestem wdzięczny, że daliście nam szansę brać udział w tym przedsięwzięciu. Jesteśmy - jako firma - pełni uznania do tego co robicie, jak się angażujecie. Stąd pomysł, żeby zrobić przyczepę naprawdę profesjonalną, dostosowaną do waszych potrzeb - mówi właściciel firmy Jegger.

Mobilny Zestaw Poszukiwawczo - Ratowniczy w postaci przyczepki przyczyni się do wzmocnienia grupy, do zwiększenia szans na odnalezienie osób zaginionych.

- Gdy ponad pół roku temu zgłosiliśmy się do firmy Jegger zakładaliśmy, że wyjdziemy z małą, płaską przyczepką. To był wtedy szczyt naszych marzeń. Nie spodziewaliśmy się takiego zaangażowania i poświęcenia ze strony firmy Jegger. Właściciel i pracownicy okazali nam niezwykłe wsparcie, w postaci profesjonalnego zestawu, który jest niepowtarzalny, specjalnie przygotowany pod kątem specyfiki poszukiwań. To niewiarygodne - mówi Błażej Busza, szef Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej ,,Szukamy i Ratujemy”.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe