Ostrów: Blisko 600 nowych lamp

  • 15.10.2020, 17:11
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Blisko 600 nowych lamp
Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe, w której Ostrów jest drugim co do wielkości udziałowcem, pozyskała ponad 40 milionów złotych dofinansowania na wymianę oświetlenia ulicznego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w 61 gminach, w tym także w Ostrowie Wielkopolskim - na nowoczesne oświetlenie LED zostanie wymienionych tu blisko 600 punktów świetlnych.

NFOŚiGW w Warszawie ogłosił nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. To 100 milionów złotych na modernizację oświetlenia ulicznego.

- Nasz wniosek uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, czego wynikiem było podpisanie umowy na dofinansowanie wskazanych przez nas modernizacji – mówi Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

W Ostrowie Wielkopolskim 588 starych punktów świetlnych zastąpionych zostanie nowymi oprawami LED (zamontowane zostanie też 10 dodatkowych). Nowe oświetlenie znajdzie się na ulicach: Al. Słowackiego – 137 szt., Krotoszyńska – 98 szt., Dembińskiego – 2 szt., Poznańska – 60 szt., Wysocka – 16 szt., Kamienna – 25 szt.

Powyższe prace wykonane zostaną w etapie pierwszym (tj. marzec - kwiecień 2021 r.). Etap drugi (tj. okres styczeń - luty 2022 r.): Radłowska – 19 szt., Limanowskiego – 45 szt., Wrocławska – 113 szt., Kopernika – 8 szt., Odolanowska – 65 szt. Wymienionych zostanie także 48 słupów.

 

- Pierwszy pozytywny aspekt tej modernizacji to efekt ekologiczny – w zmodernizowanym obszarze zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Drugi, to realny wpływ na miejskie finanse. Spółka szacuje, że to oszczędność energii elektrycznej na poziomie 70% - analogicznie, jak w przypadku wymiany ponad 2000 opraw na czterech ostrowskich osiedlach, którą realizowaliśmy w Ostrowie w 2017 i 2018 roku w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tego typu inwestycje, przy rosnących cenach za energię elektryczną, są niezwykle istotne i pozwalają na szukanie oszczędności w miejskim budżecie – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe