Powiat Ostrowski: Efekt miododajny

  • 14.10.2020, 17:14
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Efekt miododajny
Wsie, Topola-Osiedle i Wysocko Małe, włączyły się do inicjatywy sadzenia drzew miododajnych.

50 sadzonek lip i 20 jabłoni posadzono kolejno w Topoli-Osiedlu i w Wysocku Małym w ramach pilotażowego projektu nasadzeń drzew gatunków miododajnych. Mają poprawić bioróżnorodność roślin w gminie i wpłynąć na rozwój pszczelarstwa. Młode drzewa rosną teraz na terenach zielonych wzdłuż ul. Jankowskiej w Topoli-Osiedlu i przy ul. Ostrowskiej i Spokojnej w Wysocku Małym.
90 proc. kwoty przeznaczonej na zakup sadzonek drzew sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (10.350 zł), a resztę gmina Przygodzice (11.50 zł), która to koordynowała akcję. Drzewa posadzili wspólnie: miejscowi i lokalni decydenci. Między innymi sołtys Topoli-Osiedla Andrzej Dobras, radni z Wysocka Małego: Janina Wojtasiak i Dariusz Górski, mieszkańcy i strażacy z Wysocka, członkowie wysockiej rady sołeckiej.
Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak mówi, że ,,lokalni samorządowcy dają w ten sposób dobry przykład, kontynuując trend na sadzenie drzew miododajnych, promując jednocześnie zachowania ekologiczne. Nasza akcja jest długofalowa, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. W Wysocku Małym planujemy jej kontynuację".
Niezbędne w rolnictwie i sadownictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód. Okazuje się też, że rolnicy często zapominają o pszczołach i nieudolnie stosują środki ochrony roślin, na przykład w godzinach, kiedy aktywność tych owadów jest najwyższa.
Jak zaznacza wójt Krzysztof Rasiak ,,samorządy i tak sadzą drzewa, bardzo często jest to obwarowane przepisami, że za jedno wycięte drzewo trzeba posadzić jedno młode lub nowe". Dodaje, że nasadzenia odbywają się w ramach akcji zazieleniania. Ma to zapewnić owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.


 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe