Wielkopolska: Zagrożenia w cyberprzestrzeni

  • 13.10.2020, 13:45
  • Ryszard Binczak
Wielkopolska: Zagrożenia w cyberprzestrzeni
8 października w Poznaniu odbyła się konferencja, zorganizowana przez Wojewodę Wielkopolski Łukasza Mikołajczyka oraz Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”, która miała na celu przybliżyć uczestnikom, jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych w cyberprzestrzeni. Honorowym patronatem konferencję objął prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

Coraz częściej najmłodsi odbiorcy korzystają z Internetu w sposób całkowicie odseparowany od wiedzy rodziców. To wielkie ryzyko dla ich zdrowia psychicznego. Ryzyko, którego konsekwencje mogą ponosić także w dorosłym życiu – napisał w liście do uczestników i organizatorów dzisiejszej konferencji „Rodzice i dzieci – partnerzy w cyfrowym świecie” prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

Konferencja organizowana przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka i stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” to kolejna inicjatywa przygotowana w ramach Wielkopolskiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.  Służyła ona dyskusji o zagrożeniach w wirtualnym świecie. Była szansą na poznanie mechanizmów służących ochronie dzieci w sieci. Jednym z celów konferencji było też dostarczenie pedagogom wiedzy, umiejętności i narzędzi, które posłużą im we wspieraniu rodziców ich uczniów i wychowanków.

Wyposażeni w scenariusze zajęć pedagodzy, będą mogli przeprowadzić spotkania z rodzicami, podczas których wskażą możliwości głębszego zrozumienia wirtualnej aktywności dzieci i ochrony przed zagrożeniami z niej płynącymi. Prelegentami konferencji byli specjaliści z różnych dziedzin: prof. UAM dr ha. Jacek Pyżalski - mediator sądowy, autor licznych publikacji, Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert w zakresie edukacji medialnej, prof. dr hab. Józef Bednarek - kierownik Pracowni Metod Multimedialnych w Edukacji Instytutu Pedagogiki, Zakładu Edukacji Medialnej - dr Anna Andrzejewska - inicjatorka i twórca założeń oraz programów międzynarodowych i krajowych projektów badawczych dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz ks. mgr Marcin Marsollek - doktorant na wydziale teologicznym Uniwersytetu Opolskiego na kierunku „Nauki o Rodzinie”, trener profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych. Partnerami konferencji objętej patronatem przez prezesa rady ministrów był Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Ostrów reprezentowali: Maria Gryczka – organizator konferencji i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie, radny Dawid Korzeniewski, Karolina Winiecka – pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu.

Szerzej o zagrożeniach dla dzieci w cyberprzestrzeni w kolejnym wydaniu tygodnika „Nasz Rynek”.

Za: www.poznan.uw.gov.pl

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe