Ostrów: Unijne miliony dla Ostrowa!

  • 25.04.2017, 17:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Unijne miliony dla Ostrowa!
Ostrów Wielkopolski pozyskał bardzo duże środki finansowe na termomodernizację miejskich obiektów oświatowych. Wszystko w ramach poddziałania: "Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO". Wartość projektów realizowanych przez miasto to ponad 5 milionów złotych.
Przez wiele lat miasto inwestowało w budynki szkolne, zapominając o przedszkolach. W efekcie takich działań w Ostrowie są zmodernizowane budynki szkolne, jednak stan przedszkoli pozostawia wiele do życzenia. - W tej kadencji postanowiliśmy wyrównać te proporcje i zadbać o obiekty przedszkolne. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych staraliśmy się o pozyskanie środków finansowych na ten cel. Środki te zostały nam przyznane, nic już więc nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć realizację tych inwestycji - mówi prezydent Beata Klimek. Termomodernizacje są skutecznym sposobem obniżenia zużycia energii. - Termomodernizacja przedszkoli da nie tylko efekty wizualne w postaci odnowionych elewacji budynków, ale przede wszystkim zmniejszy koszty ogrzewania tych obiektów – dodaje prezydent miasta. Ostrów Wielkopolski otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 do dwóch wniosków. Pierwszy z nich pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Ostrowa Wielkopolskiego" dotyczy termomodernizacji pięciu ostrowskich placówek oświatowych: Publicznego Przedszkola nr 14, Publicznego Przedszkola nr 17, Publicznego Przedszkola nr 9, Publicznego Przedszkola nr 16, i Żłobka Miejskiego. - Całkowita wartość tej inwestycji to 4.323.780 złotych, natomiast kwota uzyskanego przez miasto dofinansowania stanowi blisko 85 procent tej kwoty. Oznacza to, że na kompleksową modernizację pięciu oświatowych placówek ze środków własnych wydamy niecałe 700 tys. złotych – tłumaczy Beata Klimek. W ramach inwestycji ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i stropodachy, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, zamontowane będzie energooszczędne oświetlenie. Poza tym budynki zyskają nową instalację centralnego ogrzewania oraz instalację wodną. Wykonane zostaną też ogniwa fotowoltaiczne. - To bardzo szeroki zakres prac, dzięki którym przedszkolne budynki zyskają estetyczny wygląd, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie – podsumowuje prezydent miasta. Miasto złożyło też dodatkowy wniosek na termomodernizację Publicznego Przedszkola nr 15, które mieści się przy ulicy Szkolnej w Ostrowie. W tym przypadku również uzyskano dofinansowanie do tej inwestycji. Jej koszt to 765.424 złotych. Z miejskiego budżetu wydane zostanie jedynie 164.674 złotych. Ponad 600.000 złotych pochodzić będzie ze środków zewnętrznych. Zakres prac modernizacyjnych w budynku tego przedszkola będzie taki sam, jak w przypadku pozostałych placówek.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe